Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani: Irak Kürtler ile ortaklıkta başarısız oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık oylamasında ısrarcı olduğunu vurguladı. Irak’ın, Kürtlerle gerçek bir ortaklık kurma konusunda başarısız olduğunu belirtti. Ayrıca Barzani, referandumun, sadece bir partinin değil, bölge politik yönetiminin kararı olduğunun altını çizdi.

Barzani, Erbil’de Müslüman din adamlarıyla bir araya geldiği toplantıda, “Kürtler, federal bir Irak inşa etmeye çalıştılar. Irak hükümeti 2003 yılından şu ana kadar, 55 maddeden oluşan ve halk oylaması ile düzenlenen bir anayasayı ihlal etmekte. Biz Bağdat anayasa ihlaline devam ettiği sürece, Kürdistan’ın Irak’ın bir parçası olmayacağını bildirdik” açıklamasında bulundu. Ayrıca Barzani, 2004 yılında orduda Kürtler’in varlığı yüzde 40 oranında iken, şu an sıfıra düştüğüne de dikkati çekti.

Barzani, Irak devletinin kuruluşundan beri Kürtlere uygulanan soykırımın günümüze kadar devam ettiğine söyledi. Bağımsızlık referandumunun bir kişinin ya da bir partinin değil tüm Kürt halkının ve tüm Kürt partilerin kararı olduğunu vurguladı.

Bölge Başkanlık Ofisi medya sözcüsü Kifah Mahmud, Şarku’l-Avsat’a; ‘Referandum, Kürdistan’ın ve aynı zamanda Kürt Demokrasi Partisi (KDP) Başkanının kararı…’ diyenlere karşılık olarak, Barzani’nin referandum kararının, partinin veya kişisel bir karar olmadığını vurguladığını belirtti. Mahmud, orada bulunanlara referandumun tüm Kürt partilerin ortak kararı olduğunu açıkladı.

Kifah Mahmud, Barzani’nin, “Referandum yapmak için vaktin uygun olmadığını söyleyenlere; ‘bize bunu söyleyenler uygun olan vakitleri söylesinler ona göre değiştirelim’ dediğini ifade etti. Barzani’nin bağımsızlık referandumunda din adamlarına önemli bir rol biçip onlara itimat ettiğini belirtti. Aynı şekilde din adamlarının rolünün siyasilerden, okulda öğretmenlerden ve medyanın rolünden aşağı kalmadığının altını çizdi. Referandum konusunun sadece bir kesimi değil toplumun her kesimini ilgilendirdiğini vurguladı.