Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, dün toplanan Kürt Parlamentosu’nda, 1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık görevine devam etmeyeceği ve süresinin uzatılmasını da kabul etmediğini açıkladı.

IKBY Meclisi’nde dün düzenlenen oturumda, Barzani’nin gönderdiği mektup okundu. Mektupta Barzani’nin şu ifadeleri yer aldı, “1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum. Aynı zamanda başkanlık yasasının değiştirilmesi veya süresinin de uzatılmasını kabul etmiyorum. Başkanın yetki ve görevinden kaynaklı yasal boşluğun yaşanmaması için en kısa zamanda tarafların toplanması gerekiyor.”

“Peşmergeyle birlikte mücadele etmeye devam edeceğim”

Mektupta, halk içinde hakların elde edilmesi ve kazanımların korunması için çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Barzani, “Ben Kürdistan halkının saflarında Peşmergeyle birlikte mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.

IKBY, 2003 yılından bu yana Kürt Peşmerge güçleri tarafından kontrol edilen petrol zengini Kerkük bölgesi gibi tartışmalı bazı bölgeleri kaybetti.

IKBY 2003 sınırlarına geri döndü

Kürt makamları 2003 yılından bu yana Kerkük, Ninova, Diyala ve Selehaddin illerinde yaygınlaşırken, IKBY şu an Erbil, Duhok ve Süleymaniye’yle sınırlı olduğu 2003’teki sınırlarına geri döndü.

Barzani’nin mektubu okuduktan kısa bir süre sonra, Kürt Parlamentosu’nda henüz tarihi kesinleşmeyen yeni Başkanlık seçimlerine kadar Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi için kapalı bir oturum yapıldı.

Goran yetkilerin devr edilmesini reddetti

Muhalefet, özellikle de Barzani’yi istifaya çağıran ve ‘Ulusal Kurtuluş Hükümeti’ kurulmasını isteyen Goran Hareketi, Başkanın yetkilerinin bölünmesini reddetti.

Goran Hareketi Millletvekili Rabun Maruf, “Barzani, Kürdistan siyasetinin başarısızlığını simgeliyor ve yapması gereken tek şey halktan özür dilemek” diyerek Barzani destekçilerini kızdırdı.

Barzani oyların yüzde 70’ni almıştı

2005 yılındaki seçimleri dolaylı olarak kazanan Barzani, 2009’da ilk genel seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 70’ini alarak tekrar seçilmiş ve dört yıllık yeni bir döneme başlamıştı.

2013’te görev süresi uzatıldı

Kürt Parlamentosu, görev süresinin bitiminden sonra 2013 yılında Barzani’nin görev süresini iki yıl uzatmıştı.

Barzani, 2015 yılındaki görev süresinin bitiminde, DEAŞ’in ülkenin geniş alanlarında kontrolü alması sebebiyle görevde kalmıştı.

Barzani’nin Başkanlık faaliyetlerini dondurma kararı, bağımsızlık referandumunun ardından verildi.

Bağdat ve Erbil arasındaki gerginlikler, bir ay önce IKBY’nin bağımsızlık referandumu düzenlenmesi ve referandum sonucunda ezici bir çoğunlukla ‘evet’ çıkmasıyla başladı.

Bağdat yaptırımlar uygulamaya başladı

Bağdat hükümeti, bölgenin havaalanlarının hava sahasının kapatılması da dahil olmak üzere Erbil’e karşı bir dizi yaptırım uyguladı.

Peşmerge özellikle petrol zengini Kerkük ve Ninova gibi tüm tartışmalı alanlardan çıkarılarak IKBY’ye ağır bir ekonomik ve siyasi darbe vuruldu.

Müzakerelerin ikinci turu bugün başlayacak

Öte yandan, Irak televizyonu, Irak Kuvvetleri ve Peşmergeler arasında, IKBY’deki sınır geçişlerinin kontrolü üzerindeki anlaşmazlığı çözmek için düzenlenen müzakerelerin ikinci turunun bugün başlayacağını duyurdu.

Haydar İbadi, kuzey Irak’taki Kürt güçlerine yönelik askeri operasyonların 24 saat boyunca askıya alınması emrini vermişti. İki taraf cuma ve cumartesi günü bir müzakerelere başlamıştı.