Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani: Kürdistan ‘demokratik bir devlet’ olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgenin bağımsızlık referandumunu belirlenen tarih 25 Eylül’de yapacağını ve Kürdistan’ın şiddeti düşünmediğini; diyalog ve barışçıl yollarla bağımsızlık kazanmak istediğini vurguladı.

Barzani, Kürdistan’daki bir grup sanatçı, gazeteciler ve yazarlarla yaptığı görüşmede, “Bu dönem içerisinde müttefiklerimizden ve birçok ülkeden bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için büyük bir baskı oluşturuldu. Ancak, referandum için bir alternatif sunmadılar bu yüzden biz referandumu 25 Eylül’de yapmaya kararlıyız” dedi. Barzani Kürdistan devletinin, özgürlük, adalet ve eşitlik temelinde demokratik bir devlet olacağını söyledi. Irak’taki hükümet sisteminin ne cumhuriyetçi ne demokratik ne de parlamenter olduğunu tam tersine mezhepsel bir sistem haline geldiğini ve Irak anayasasının hiçbir itibarının kalmadığını sözlerine ekledi.

‘Bağdat yükümlülüklerini yerine getirmiyor’

Kürdistan, Bağdat’ın bugüne kadar Irak anayasasında Kürdistan bölgesinin haklarına ilişkin 55 anayasal maddeyi ihlal ettiğini ve bölge hükümeti ile imzalanan anlaşmalara uymadığını, yaklaşık dört yıldır bölgedeki çalışanların maaşlarının ve Irak genel bütçesinden Kürdistan’ın payının kesildiğini ve bölgeye karşı diğer yükümlülüklerin yerine getirilmediğini ifade etti.

‘Kendi kaderini belirlemek Kürt halkının doğal hakkıdır’

Konuşması sırasında Kürdistan’ın şiddeti düşünmemekte ve barışçıl yöntemlerle diyalog yoluyla bağımsızlık kazanmak istemekte olduğunu vurgulayan Barzani, referandumun bir baskı ya da teklif kağıdı olmadığını, bu sürecin herhangi bir uluslararası ilkeye aykırı gelmediğini, kendi kaderini belirleme hakkının, Kürt halkının doğal ve yasal bir hakkı olduğunu ve yasal belgelere göre uluslararası yasalara karşı herhangi bir adım atılmadığını sözlerine ekledi.

Erbil şehri, bölgedeki diğer şehirler ve bölgenin yönetimi dışında kalan Kürdistan bölgelerindeki halk 5 Eylül’de resmi olarak başlayan ve 22 Eylül’ün gece yarısına kadar devam edecek olan referandum kampanyası kapsamında arabalarını, binalarını ve evlerini süslemek için Kürdistan bayrağı satın alıyor.

Bayrak satışı yapan bir kırtasiyenin sahibi olan Karwan Ahmed, Erbil şehrinde Şarku’l Avsat’a, “Piyasada büyük bir hareketlilik var. Her gün farklı boyutlarda onlarca bayrak satışı yapıyoruz. Vatandaşların çoğu referanduma hazırlık amacıyla arabalarını, binalarını ve evlerini süslemek için büyük boyutlarda bayraklar satın alıyorlar” dedi.