Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani: Kürdistan itaat ve sürgünü kabul etmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, itaat ve sürgünün kabul edilemez olduğunu söyleyerek bölgenin bağımsızlığı için 25 Eylül’deki referandumdan vazgeçmeyeceğini bildirdi.

Barzani, bölge ile Bağdat arasındaki mevcut ilişkilerin devamlılığının bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı. Barzani, “Önemli bir risk teşkil ediyor, halkı zora sokan çatışmalara yol açıyor” şeklinde ifadeler kullanarak ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca bölgede yeni bir çatışma meydana gelmemesi için her türlü olasılığın önünü kapatmaya çalıştıklarının da altını çizdi.

Irak hükümeti ile geçmiş tecrübelerine de değinen Barzani, “Bizleri istenmediğimize, gerçek vatandaşlar olmadığımıza dair tamamen ikna etmeye çalıştılar. Demokratik Irak’ın bütün çocuklarının saygınlığını korumak adına bu kadar çaba harcanmış ve kurbanlar verilmişken, bizim itaati ve uzaklaştırmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Suçlama Irak’taki arkadaşlarımıza yapılmalı, bize değil, çünkü bizi buna sevk edenler onlar” dedi.

Barzani ayrıca, “Irak’ın yapılandırılması temelde eksikti. Şu anki mevcut durumunu koruması ise bir anlaşma neticesinde gerçekleşti. Bu Arap literatüründe ‘sömürge anlaşması’ olarak bilinir” ifadelerini kullandı.

Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit’den gelen mesaja cevap veren Barzani, onu referandum kararını gözden geçirmeye ve en etkili sonuçlara ulaşabilmek adına ‘Kürdistan ile Irak arasındaki diyaloğa destek vermeye’ davet etti.

Barzani, “Bağdat ile diyalog, Kürdistan için tek seçenektir. Irak’la birlikte yaşayabileceğine dair inancı ve kendi kaderini tayin etmede tüm uygar yöntemlerin kullanılabilmesi buna bağlıdır” açıklamasında bulundu.