Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani: Referandum kardeşliğimizi ve dostluğumuzu pekiştirecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Lideri Mesud Barzani, dün yaptığı açıklamada, 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumun Irak halkıyla olan dostluk ve kardeşlik ruhunu zedelemeyeceğini, aksine iki halk arasındaki ilişkileri pekiştireceğini vurguladı.

Irak kamuoyuna önemli mesajlar veren Barzani, Kürdistan bölgesinin, önceki Irak merkez hükümetleriyle geride bırakılan bir asırlık zaman diliminde, ikili ilişkilerinde acı dolu tecrübeler edindiğini ve bu süreçte de ortaklık adına hiçbir adıma tanık olmadığını ifade etti. Kürt halkının Saddam yönetimi tarafından Enfal katliamına ve kimyasal bombalara maruz kaldığını hatırlatan Barzani, “Barışı sağlamak, savaştan ve sıkıntılardan kurtulmak adına, Kürdistan halkı bağımsızlığa giden yolda karar vermek için referandumu seçti” dedi.

Barzani, Kürt halkının bağımsızlığa doğru attığı bu adımı, Kürtlerin doğal ve adil hakkı olduğunu, ayrıca bunun hiçbir semavi veya insani değerle de çelişmediğini ifade etti. Kendi kaderini tayin etme hakkının, Irak’taki herhangi bir dine veya ırka, düşmanlık anlamına gelmediğini ifade eden Barzani, Bağımsız Kürdistan’ın iki halk arasındaki tarihi ve güçlü ilişkilerin temeli üzerine inşa edileceğini, aralarında fitne ateşi yakmak isteyen olursa da buna kayıtsız kalınmayacağını belirtti. IKBY Lideri, Irak halkının daima eli kanlı diktatörlerin kurbanı olduğuna işaret ederek şöyle dedi, “Referandum, Kürdistan ve Irak halkı arasında devam eden kardeşlik ve dostluk ilişkisini asla etkilemeyecek; aksine bunu daha da pekiştirecektir. Irak’ın birliğini sarsan ve ortak yaşamı hedef alanın Kürdistan değil; asıl buna sebep olan despot yönetimlerin ve Irak hükümetlerinin uyguladığı inkarcı politikalardır” dedi. Kürdistan vatandaşlarına yönelik Barzani, Kürt Halkının adil ve bir o kadar da doğal haklarını talep ederken, diğer dinler arası veya diğer ırklarla tarihi ve barışçıl yaşamın, kardeşlik kültürünün ve Kürt halkının yüksek değerlerinin gözetilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Haşdi Şabi’nin çatısı altında yer alan Asaib Ahl el-Haq silahlı birlikleri, Bağdat’ın kuzeydoğusunda yer alan Mandali’deki (ihtilaflı toprak olarak geçiyor) yerel meclis binasına, şimdiye kadar 200 saldırı düzenleyerek, Kürdistan bayrağını indirmişti. Diyali Valisi de Mandali halkının referandumda oy kullanmasına izin veren karar üzerine, ilçenin kaymakamına görevi bırakması için süre tanımıştı. Hanekin ilçesinde bulunan Kürdistan Demokrat Partili (KDP) yetkililerinden Adnan Mansur konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a, “Mandalide olup bitenler hukuka ve anayasaya karşı darbedir. Biz Mandali Yerel Meclisi olarak 17 Ağustos’ta aldığımız 488 numaralı maddeye dayanarak ilçeyi referandum kapsamına aldık” açıklamasında bulundu.

Mansur, dün Diyali Valisi Müsenna El Temimi’nin referandum oylamasına katılması yönünde alınan karar sonrası, ilçeyi ziyaret ettiğini ve kaymakama görevinden ayrılması için süre tanıdığını belirterek, Vali tarafından alınan bu kararın 2008’de Yerel Meclis’in aldığı 21 numaralı maddesine ters olduğunu ifade etti.