Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Somali’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Esasında dikkatle bakıldığında teröre sessiz kalanlarla açlığa ve sefalete sessiz kalanlar aynı ülkelerdir. İnsani trajediler karşısında üç maymunu oynayan ülkeler terörle mücadelede de aynı tavrı sürdürmektedir.” dedi.

Çavuşoğlu, TİKA’nın Somali’de inşasını üstlendiği Askeri Eğitim Tesisleri Komutanlığı Ana Ulaşım Yolu Temel Atma töreninde konuştu,

TİKA’nın Somali’deki çalışmaları ve projelerinin iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde ciddi rol oynadığına değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“2011 yılında yaşanan büyük kuraklık sonrası BM’nin yaptığı acil insani yardım çağrısına Başbakanlığı döneminde, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hızlı ve etkili bir cevap verilmiş, tüm dünya olup biteni izlerken Türkiye Somali’de açlıkla ve sefaletle boğuşan mazlumların makus talihinin değişmesi için çok önemli adımlar atmıştır. Somali’nin kökleşmiş sorunlarının çözümü amacıyla 13 Ağustos 2011 tarihinde, TİKA Program Koordinasyon Ofisi faaliyetlerine başlamıştır. TİKA ofisimizin açıldığı günden bu yana Somali’de 70 kapsamlı proje hayata geçirilmiştir. 2016 yılında 21 proje tamamlanmış, 2017 yılında ise 23 proje ve faaliyet gerçekleştirilmiştir.”

Resmi Kalkınma Yardımları raporuna göre, Somali’nin Türkiye’nin kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin Somali’deki hastane, yetimhane gibi projelerini anlattı.

Somali Silahlı Kuvvetleri ile Türkiye Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan protokol sonrası TİKA ve Genelkurmay Başkanlığı işbirliğinde 200 kişilik harp okulu ve 50 kişilik astsubay okulu ile diğer tesisleri içeren askeri eğitim tesislerinin inşa edildiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Askeri tesislerin açılışı 30 Eylül 2017 tarihinde Somali Başbakanı ve devlet erkanının katılımıyla Genelkurmay Başkanımız Sayın Orgeneral Hulusi Akar tarafından yapılmıştır. Burada eğitim görecek Somalili subay, astsubay ve askerlerin; dost ve kardeş ülke Somali’nin en önemli ihtiyacı olan güvenliğinin tesisine ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Müntesibi olduğumuz İslam medeniyeti kardeşlik medeniyetidir. Bizim inancımızın temelinde Allah için sevgi ve kardeşlik bulunur. Bu güzel kardeşlik duygusunu en güzel şekilde pekiştirecek hasletlerden biri de dayanışmadır.” diyen Çavuşoğlu, Somali’de yaşanan kuraklığa Türkiye’nin sessiz kalmadığını ve 2017 mart ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Umudu Ol’ kampanyasının başlatıldığını, bu kapsamda TİKA, AFAD ve Kızılay başta olmak üzere Somali’de aktif birçok STK’nın faaliyetlerine başladığını anımsattı.

Yardımlaşma ve dayanışmanın insanlığın ayakta tutulması bakımından önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “İnsanlığı ayakta tutacak olan din, dil, ırk ayrımına bakmadan sadece ve sadece insan olduğu için her zorlukta dayanışma sergilemektir. Bizim medeniyetimiz insanlığa zulmü değil kardeşliği öğütleyen ve yayan bir medeniyettir. Örneğin İslam kelimesi, barış, huzur ve esenlik anlamına gelen ‘Silm’ kökünden türetilmiştir. Buradaki mananın özü itibarıyla bizler tüm dünyaya barış ve huzur istiyoruz. Bizler Türkiye olarak bu medeniyete yaraşır şekilde hakkı savunmaya, hakkı söylemeye devam edeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Somali’nin 15 Temmuz darbe girişiminde ve sonrasında Türkiye’nin yanında yer aldığını belirten Çavuşoğlu bu konuda Somalili yöneticilere ve Somali halkına teşekkürlerini sundu.

Çavuşoğlu, Somali Mogadişu Askeri Tesisler Ana Ulaşım Yolu Yapım işinin hayırlara vesile olmasını dileyerek “Somali Askeri Eğitim Tesisleri’ne güvenli ve hızlı ulaşım imkanı sağlamak üzere, tesislere ulaşımı sağlayan 1950 metrelik ana ulaşım yolunun rehabilite edilmesi ve asfaltlanması planlanmaktadır. 2018 yılı Ocak ayı sonunda ihalesi gerçekleştirilen projenin ağustos ayında tamamlanması hedeflenmektedir.” ifadelerini kullandı.