Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Başdanışmanı tutuklanan Netanyahu zor durumda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun başdanışmanlarından olan avukat Yitzhak Molcho, Alman denizaltılarının satın alınmasına ilişkin yürütülen yolsuzluk davası kapsamında gözaltına alındı.

Yolsuzluğun ortaya çıkmasına yönelik soruşturmayı yürüten polis birimine yakın kaynaklar Molcho’nun ucu Netanyahu’ya çıkan yoldaki son durak olduğu görüşünde.

Zira Yitzhak Molcho, Netanyahu’nun yeğeni ve kişisel avukatı olan David Şamron’un ortağıydı. Molcho ve Şamron’un ortaklığındaki firma, İsrail’in önde gelen ticaret ve kurumsal hukuk firmalarından biriydi ve uzun yıllardır Netanyahu ailesini temsil ediyordu.

Netanyahu’nun Başbakan olduğu 1996 senesinden beri iyi tanınan Molcho, Orta Doğu ve dünyadaki birçok gizli toplantı da Netanyahu’nun kişisel elçisi olarak yer alıyordu.

Molcho ve Şamron dün 15 saat boyunca sorguya çekildi.

Polis, Molcho’nun denizaltı anlaşmasını gerçekleştirmek için İsrail ve Almanya’daki partileri anlaşmaya zorlamaya çalışıp çalışmadığını araştırıyor.

Soruşturma, şahitlerden Mickey Ganor’un yolsuzluk suçlarıyla mücadele amacıyla kurulan Lahav 433 birimi ofisine gelmesiyle sıkılaştırıldı.

Yolsuzluk Soruşturma Birimi, Şamron ve Mulcho ile yüzleşmesi için Ganor’un sorgu odalarına götürüldüğünü açıkladı.

Ganor, Şamron’un kendisine denizaltı anlaşmasının kârından belli bir yüzde ödeme yapmayı teklif ettiğini iddia etmişti.

Soruşturmayı yürütenler, Şamron’un, Ganor ile yüzleşmesi sırasında adını ve Başbakan ile ilişkisini kullanarak anlaşmayı zorladığını itiraf edeceğinden umutluydu.

Ancak Yitzhak Molcho’nun avukatı, “Müvekkilim uzun yıllar elçiydi ve asla kendisi için çalışmadı. Sadece devleti için çalıştı. Denizaltı yolsuzluğu ile ilgisi yok” şeklinde savunmasını yaptı.

Molcho’nun yakınları ise soruşturmanın ortağı Şamron’a yönelmesiyle son haftalarda endişeli göründüğünü söyledi. Ancak yakın dostları, Molcho’nun denizaltı meselesiyle ilgisi olmadığınnda ısrar ederek ortağıyla ve Netanyahu arasında set çekilmeye çalışıldığını kaydetti.

Geçen hafta, Yüksek Mahkeme, Molcho’nun Netanyahu’ya elçilik yapmaya devam etmesine karşı dava açma kararı almıştı. Molcho ise davadan önce özel elçi olarak çalışmalarını sonlandırmaya karar verdiğini ilan etti. Bu gelişme Netanyahu’ya ciddi bir darbe indirdi. Çünkü Molcho, siyaset alanında ona en yakın isimdi.

İki ayrı aristokrat aileden gelen Netanyahu ile Molcho arasındaki ilişki uzun yıllar önce, Batı Kudüs’te zengin bir semtte yaşarlarken başladı.

O zamandan beri Molcho, Netanyahu’ya sadık kaldı ve yıllar geçtikçe aile dostu oldu. Sonrasında ise Netanyahu’nun yeğeni, Şamron’un kızkardeşi ile evlendi. Dostlukları aile bağına dönüştü.

Netanyahu, 1996’da Başbakan seçildikten sonra Molcho’dan siyasete girmesini istedi ve Yaser Arafat ile görüşmek üzere Gazze’ye gönderdi. Molcho’nun o tarihten bu yana birçok gizli görevde yer aldığı ifade ediliyor.