Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Başka bir uyarıya kadar Gazze | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze sıkıntı içinde. Büyük bir ihtimalle bu sıkıntı, kötü bir denklemden dolayı -ki bu denklemin en önemli sonuçlarından birisi başarısızlıktır- ikinci bir uyarıya kadar devam edecek.

Son gelişmeler, karmaşık probleme yönelik üretilen basit çözümlerin açık bir şekilde felaketlere yol açacağını kanıtlamış oldu. Basit çözümlerle, birçok yerde barut fıçısına yerleştirilen pimi çekmek için 15 milyon dolara itimat edilmesini kastediyorum.

Yine basit çözümlerle, silahlı Gazze halkının ve farklı görüş ve mezheplerden grupların Kıbrıs Adası’ndan Gazze sahiline inşa edilecek hayali bir limana kadar vaat edilmiş bir cennetin ipekleri üzerinde uyuyacaklarını kastediyorum. Her Gazzeli, savunma ordusuna bağlı askerlerin sırtlarındaki çantalarla ulaşan dost Katar’ın paralarından ayda 7 doları elde eder etmez on binlerce silah, roket ve sayısız mayın toprağa gömülecek.

Aynı şekilde basit çözümlerle Gazze’nin Yüzyılın Anlaşması’nın geçiş noktası olacağını kastediyorum. Ne kadar ucuz bir fatura ve ne kadar basit bir durum!

Basit oyunun oyuncularının silaha, mali ve stratejik imkânlara sahip oldukları doğrudur. Fakat bu oyuncuların Gazze olgusunu ele alış biçimleri, 11 yıldır meydana gelen gelişmelerin sonuçlarına güvenilebilecek ciddi bir çalışma olmadığını gösteriyor. Aksine söz konusu çalışma, Gazze trajedisi ve Gazze sahasındaki oyuncular için çocuk oyununa –ki bu ifadeyi kullanmayı uygun bulmuyorum- benzemektedir.

Şarku’l Avsat gazetesinde Gazze’yle ilgili kaleme aldığım çeşitli yazılarda ateşkesten ve yeni bir uzlaşma oturumundan bahseden her nifak toplantısının ardından karamsarlığımı dile getirdim.

Bazı okurlarım, bu karamsarlıktan dolayı beni eleştiriyorlardı. Ayrıca onlar, iyimserlik konusunda ‘İyi düşünün iyi olsun’ düsturunca beni ikna etmeye çalışıyorlardı.

Hakikat, acı da olsa mantıklı gerekçeler olmadığı sürece iyimserlikten bin kat daha iyidir. Gazze sorununu çözmeye çalışsam kesinlikle bu çalışma, İsrail’le savaşta mükerrer ateşkes girişimlerine, vakit kazanmaya ve Filistin uzlaşmasını hayal etmeye yönelik olmayacaktır. Bundan dolayı Gazze meselesi, özgün bir sorun olarak değil de Filistin meselesinin siyasi bir çözümü üzerinden çözülecektir. Bu çözüm, Yüzyılın Anlaşması’nın vaatleriyle gündeme getirildiği sürece Gazze’yle ilgili meydana gelen ve meydana gelecek tüm gelişmeler, yalnızca boşluğu doldurmaktan ibaret olacak. Bu basit yöntemlerle boşluğu doldurmak, para çantasının gecikmesi halinde patlaması için sefil Gazze Şeridi’nde mayın biriktirmek demektir. İsrail istihbaratının aklına tünelleri araştırmak için bir ekip göndermek geldi ya da Filistinli ekibin aklına İsrail’e yönelik birkaç roket fırlatarak kendine has bir kutlama yapmak geldi.

İsrailli subayın Gazze’de ve el-Halili’nin Aşkelon’da öldürülmesinden bu yana kırmızı çizgiler çalışmaya başladı. Çatışanların “Savaş istemiyoruz, ateşkes bizim yararımıza” şeklindeki sıkıcı sözlerini dile getirmelerinin dışında yeni bir şeyin meydana gelmesi beklenmiyor. Bunun için arabulucular, bu cümleyi ilgili taraflara taşıyor. Ancak ateşkes bilmecesi, sözlerden uzak bir şekilde devam edecek. Çünkü özellikle de İsrail tarafındaki olaylar, mantıklı kararlara göre meydana gelmiyor. Seçim sezonunda – ki İsrail’de yılın her günü seçim mevsimidir – savaş ve ateşkes, anketlere bağlı kalmaya devam edecek. Bu yıl kötü şansından dolayı Gazze, ana seçmen olarak boy gösterecek.