Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Başörtüsü ABD polisi tarafından zorla çıkartılan kadına 85 bin dolar tazminat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Los Angeles’ın Long Beach şehrinde Kirsty Powell isim bir kadın gözaltına alındığı sırada başörtüsünü çıkarmaya zorlanmıştı. 2015’te gerçekleşen olayın ardından Powell polise tazminat davası açmıştı. Açılan davayı kazanan Kirsty Powell 85 bin dolar tazminat aldı. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) web sitesinde Kirsty Powell’in Afrika asıllı bir ABD vatandaşı olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, Powell’ın, başörtüsünü dini inancı sebebiyle taktığını ve zorlanması sebebiyle tüm geceyi başörtüsüz geçirmek zorunda kaldığı belirtildi.

Konsey, Orange, San Bernardino gibi diğer ilçelerin ve Los Angeles çevresinin kanunlarını gözaltı sırasında başörtü takma hakkı sağlayacak şekilde düzenlediğini bildirdi.

Duruşma avukatı Monte Machit,Los Angeles Times gazetesinin yayınladığı açıklamalarında, kadın polisler herhangi bir tutuklu kadının başörtüsünü güvenliği tehdit edecek zorunlu bir durumda, erkek tutukluların ve polislerin olmadığı yerde çıkarttıracak.

Powell, 2015 mayıs ayında rutin kimlik kontrolü esnasında gözaltına alındı. Kaliforniya polisi gözaltı işlemlerini gerçekleştirdiği esnada Powell, kendisini aramak üzere kadın polis talebinde bulundu. Fakat polisler Powell’ın talebini dinlemedi. Soruşturma altında iken başörtüsünü takmasına izin vermediler.

Powell:“Başıma gelenleri hiç kimsenin yaşamasını istemem” dedi.