Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Başörtüsü zorunluluğuna karşı çıkan İranlı kadın tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İranlı yetkililer, başörtüsü zorunluluğu kararını açıkça reddeden İranlı bir kadını tutukladı. Kadının avukatı tarafından yapılan açıklamada müvekkilinin serbest bırakılması için 110 bin dolar kefalet talep edildiği belirtildi.

Pazartesi günü İran’ın başkenti Tahran’ın merkezinde başörtüsüz durduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Nergis Huseyni’nin avukatı Nesrin Sutude, müvekkilinin hapse gönderildiğini kaydetti.

Pazartesi günü sosyal medyada 8 kadının başörtüsüz olarak görüntülendiği bir fotoğraf yer aldı. Uluslararası medyada kendine yer bulan benzer bir diğer fotoğrafta da İran’ın birçok şehrinde ülkenin zayıf ekonomisi sebebiyle gerçekleştirilen protestoların öncesinde, 27 Aralık’ta, bir kadın başörtüsüz olarak Tahran’ın caddelerinden birinde görünüyordu. Ancak, sosyal medyada yayınlanan fotoğrafın Tahran’da gösteri yapan kadınlardan biri olup olmadığı doğrulanamadı.

İnsan hakları savunucusu olan ve Avrupa Parlamentosu tarafından düşünce özgürlüğü alanında verilen Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü sahibi Avukat Nesrin Sutude, Nergis Huseyni’nin ailesinin kendisiyle iletişime geçtiğini ve tutuklanması halinde kızlarını savunmasını istediğini söyledi. Huseyni’nin Tahran’ın dışında bir hapishaneye gönderildiğini belirten Sutude, müvekkilinin serbest bırakılması için 5 milyar İran riyali (110 bin dolar) kefalet talep edildiğini kaydetti. Hâkimin ailenin maddi durumunu bilmesine rağmen söz konusu yüksek kefalet ücretini belirlediğini vurgulayan avukat bunun Huseyni’nin tutuklu kalmasını istediklerinin bir işareti olduğunu vurguladı.

Ülkenin önde gelen aktivistlerinden olan Nesrin Sutude, iki gün önce yaptığı açıklamada polis tarafından bir ay önce, 27 Aralıkta gözaltına alınan Vida Muvahhid’in cumartesi günü serbest bırakıldığını duyurmuştu.
“İnkılap Caddesi Kızı” olarak isimlendiren Vida Muvahhid’e benzetilen Nergis Huseyni, sosyal medya sitelerinde paylaşılan fotoğrafta Tahran’ın merkezindeki bir kavşakta yüksek bir yere çıkarak sopanın ucuna taktığı beyaz başörtüsünü sallarken görüldü.

İran’daki protesto gösterileri öncesinde paylaşılmaya başlanan resimler 28 Aralık’tan bu yana sosyal medya ve basında yer alıyor. İki protesto arasında başlangıçta bağlantı olmasa da İran ekonomisi ile ilgili gösterilerin başlamasıyla birlikte başörtüsü protestosu da büyük bir ilgi gördü ve görüntüler hızla yayıldı.

Daha önce pek çok kez gözaltına alınan aktivist Nesrin Sutude’nin çalışması uzun yıllar boyunca engellenmişti.