Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra havaalanı yakınlarında patlama oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak güvenlik güçleri, bugün Basra havaalanı yakınlarında 3 Katyuşa roketi kullanarak saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi. Öte yandan Bakanlar Kurulu günlerdir ülkenin güneyinde kitlesel protestolara sahne olan eyaletteki durumu ele almak üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Reuters’in haberine göre bir havaalanı yetkilisi, uçakların iniş ve çıkışlarında sorun yaşanmadığını ifade etti.

Yetkililer, şu an için ölü ve yaralı olmadığını bildirdi.

Saldırganların kimliği henüz belirlenemedi.

Eyalet 5 gündür hükümet binaları, siyasi parti büroları ve İran konsolosluğunun zarar gördüğü protestolara sahne oluyor.

Protestolarda 3 kişi hayatını kaybetti

Irak Sağlık Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamada, dün gece 3 kişinin daha öldürüldüğünün bildirilmesiyle Basra’daki protestolarda bir haftadan kısa bir süre içerisinde hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca 2’si polis 50 vatandaşın yaralandığını belirtti.

Öte yandan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin ofisinden yapılana açıklamaya göre Irak Bakanlar Kurulu, Basra’daki durumları değerlendirmek üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Basra İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Müdürü Mehdi et-Temimi’ye göre geçtiğimiz Salı ve Perşembe günleri arasındaki protestolarda 9 kişi hayatını kaybetti.

Irak, geçtiğimiz Cuma günü, Basra eyaletindeki İran Konsolosluğu’nun yönetim merkezinin yakılmasıyla yeni bir gerilime tanık oldu.

Irak parlamentosunun bugün, Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın daveti üzerine durumu görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor. Başbakan Haydar el-İbadi de çok sayıda bakanla birlikte söz konusu toplantıya katılacağını açıkladı.

Öte yandan geçtiğimiz Perşembe günü girişi protestocular tarafından kapatılan Umm Kasr Limanı bugün yeniden açıldı. Protestocular, liman girişinden ayrıldıktan sonra tüm operasyonların yeniden başladığı belirtildi.

Basra’nın 60 km güneyinde yer alan Umm Kasr limanından ağırlıklı olarak ithal gıdaların sevkiyatı yapılıyor.