Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra karıştı: 6 gösterici öldü, sokağa çıkma yasağı ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde dün gerçekleştirilen protestolarda 6 gösterici hayatını kaybederken, 20’den fazla kişi de yaralandı. Yaşananlar sebebiyle kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Binlerce kişi, dün akşam Basra valiliğinin önünde eylem yaptı.

Bölgede artan işsizlik, su sorunu ve elektrik kesintilerini protesto eden göstericilerden bazıları, patlayıcılar ve molotoflarla valilik binasına saldırdı.

Çıkan olaylarda 6 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi de yaralandı.

Başbakan Haydar el-İbadi, son durumu görüşmek ve kamu hizmetlerindeki aksamanın önüne geçilmesini sağlamak için Basra’daki bir dizi Temsilciler Meclisi üyesi ile acil durum toplantısı düzenledi.

Irak haber ajansı, Basra Valisi Esad el-Aydani’nin de hazır bulunduğu toplantıda, durumun yatıştırılması, yaşananlara ilişkin soruşturma yürütülmesi ve saldırıların önlenip kamu mallarının tahrip edilmesinin engellenmesi vurgusunun yapıldığını aktardı.

Ayrıca, halka, onaylanmış projelerin uygulanmasına başlanması için uygun koşullar sağlanması amacıyla saldırganların tespit edilmesinde güvenlik güçleriyle işbirliği yapmaları konusunda çağrıda bulunuldu.

Öte yandan, Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, Başbakan İbadi’nin direktifleri doğrultusunda Basra’daki olaylara ilişkin soruşturma başlatıldığını belirtti. Sözcü, protestoculara, kamu mallarına zarar vermemeleri çağrısında bulundu. Maan ayrıca, göstericilerin valilik binasını kuşatıp ateşe verdiğini açıklarken, üst katta yangın çıkarıldığını doğruladı.

Sözcü, ayrıca güvenlik güçlerinin göstericilere karşı gerçek mermi kullandığı iddialarını da reddetti.

Irak haber ajansı da Irak Ordusu Basra Komutanı Cemil Şemmari, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve durumun kontrol altına alındığını bildirdi.

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80’inin çıkarıldığı Basra vilayetinde, halk, 9 Temmuz’dan bu yana işsizlik, elektrik kesintisi ve kamu hizmetlerinde yaşanan aksaklıklar ile devlet dairelerindeki yolsuzluk gibi sebepler nedeniyle gösteriler düzenleyerek yaşam koşullarının iyileşmesini talep ediyor.

Yaklaşık iki ay önce başlayan gösteriler, pek çok çevre kentin yanı sıra başkent Bağdat’a sıçramıştı.