Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta protestolar nedeniyle kırmızı alarm verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, hükümet hizmetlerinin zayıflığı ve yolsuzluk nedeniyle ülkenin güneyinde başlayan ve yayılarak devam eden protestolara karşı, dün güvenlik güçlerine kırmızı alarm emri verdi.

Reuters haber ajansı, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ilgili makamların göstericilerin 7 gündür toplandığı Basra’daki petrol alanlarının korunmasına yardım etmek amacıyla bölgeye terörle mücadele birimi ve 9. Ordu Birliği’nden takviye kuvvetleri gönderdiğini aktardı.

Söz konusu emir, ülkenin güneyinde artarak devam eden ve gece Basra’dan komşu illere yayılan protestoları kontrol altına almak için verildi. Tıbbi bir kaynak, protesto gösterilerinde tespit edilemeyen bir silahtan atılan ateşin bölgedeki iki kişinin ölümüne yol açtığını belirtti.

Fransız Basın Ajansı’dan (AFP) bir muhabirin aktardığına göre, düzinelerce kişi cumartesi sabahı, Basra’nın kuzeyindeki Garb el-Karna ve el-Mecnun petrol rafinerileri yakınlarında, güneyindeki Umm Kasr Limanı’nda ve merkezindeki valilik binasının önünde protesto gösterileri düzenledi. İşsizlik ve hizmet eksikliğini protesto etmek için 7 gündür Basra’da gösteriler devam ediyor. Geçtiğimiz pazar günü bir göstericinin öldürülmesinin ardından gerginlikler arttı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Ahmed el-Kinani, güneydeki Meysan kentinin merkezi el-Amara’da rastgele ateş edilmesi sonucu iki göstericinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısının cuma gecesi 3’e yükseldiğini açıkladı. Ateşin kaynağı bilinmiyor.

Yerel basın Meysan’daki parti merkezlerinin önünde gösteri yapıldığını ve göstericilerden bazılarının Başbakan’ın mensubu olduğu Dava Partisi’nin genel merkezi de dahil olmak üzere bazılarına ateş açtığını aktardı. Aynı zamanda onlarca kişinin yaralanmasına yol açan gösteriler nedeniyle İbadi, cuma günü Basra’ya gitti ve buradaki askeri harekat komutanlığı, aşiret reisler ive yerel yetkililerle acil bir toplantı yaptı. Cumartesi günü yapılan resmi açıklamaya göre, el-İbadi Basra’dan döndükten sonra da Milli Güvenlik Konseyi’nin acil durum toplantısına başkanlık etti.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada barışçıl gösterilerden faydalanmak isteyen illegal örgütlerin provokasyonlarına karşı dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Protestolar yayılıyor

Ancak el-İbadi’nin bölge ziyareti sakinliği getirmedi, bilakis gösteriler Zikar ve Necef illerine yayıldı. Öfkeli kalabalık cuma akşamı Necef Uluslararası Havaalanı’nı bastı. Protestoculardan bazıları dün sakinlik çökmeden önce kentteki bazı partilerin ofislerine ateş açtı. Şarku’l Avsat’a konuşan bir hastahane kaynağı, dün Nasiriye şehrinde, göstericilerin ve güvenlik güçlerinin yaralandığı gergin bir gecenin ardından sakinliğin hüküm sürdüğünü söyledi.

Bağdat’ın kuzeyindeki eş-Şule bölgesinde dün, gece yarısından sonra sıkı güvenlik nedeniyle sakin bir gösteri yapıldı ve protestolar gün boyu devam etti.

Gösteriler Bağdat’a sıçrayabilir

Sosyal medya üzerinden organize olan göstericiler protestoların başkent Bağdat’ın stratejik alanı olan Yeşil Bölge’de yapılması çağrısında bulundu.