Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra’da öfkeli halk İran sınırını kapattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın güneyindeki Basra ve diğer kentlerde, kirli ve tuzlu içme sularının ıslah edilmemesi nedeniyle halkın hükümete olan tepkisi giderek büyüyor.

Dün, Basra’daki stratejik bölgelerde gösteriler düzenleyen yüzlerce sivil, sorunlarının çözümü için hükümete baskı kurmak amacıyla İran sınırındaki Şelemçe Sınır Kapısı’nı kapatmak isteyince güvenlik güçleri protestoculara şiddet kullanmak zorunda kaldı.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre, petrol zengini Basra’nın ana petrol rafinerilerinden Nehr Bin Ömer rafinerisine yürüyen protestoculara göz yaşartıcı gazlarla müdahale eden polis, 150 protestocuyu gözaltına aldı. Hükümet yetkilileri ise Nehr Bin Ömer petrol rafinerisinin doğal işleyişini sürdürdüğünü bildirirken, rafinerideki petrol üretiminin günlük 44 bin varil seviyesinde olduğunu belirtti. Protestocular, yerel ve merkezi hükümetin aşırı tuzlu ve kirli olduğu için hastalıklara sebep olan içme suyunu iyileştirilmesi taleplerine karşılık vermediğini ifade ediyor.

Göstericiler Basra’daki yolları kesti

Protestolar sadece petrol rafinerileri ve Şelemçe Sınır Kapısı ile sınırlı kalmazken, kentin bir diğer noktasında toplanan onlarca protestocu Basra ile başkent Bağdat’ı birbirine bağlayan ana yolu kapattı. AFP’nin verdiği bilgiye göre ise Basra’nın merkezindeki hükümet binası önünde düzenlenen eylemler üçüncü gününe girdi. Yerel kaynaklar, güvenlik güçlerinin Basra’daki tarihi el-Tenume çarşısı yakınlarında ve Basra Körfezi civarındaki Şattu’l Arap bölgesinde düzenlenen protestoları da güç kullanarak dağıttı.

Öte yandan, Basra İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mehdi el-Temimi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kentteki kirli içme suyundan etkilenerek hastalananların sayısının 30 bine ulaştığını söyledi.

“Olaylar oldukça tehlikeli”

Temimi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bugün Basra’da yaşananlar önümüzdeki günlerde şiddetini artırarak devam etmeye aday olaylardır. Olaylar oldukça tehlikeli. Hükümetin duruma dair herhangi bir önlem planı yok. Bütün bunların üzerine protestocuların taleplerine cevap alamaması bugün yaşanan olaylara sebep oldu” dedi. Temimi, ayrıca, Irak hükümetinin daha önce Basralılara verdiği sözlerin yüzde 1’ini bile yerine getirmediğini sözlerine ekledi.

Protestocuların hükümete baskı kurmak için lastik yakma, yolları kapama ve petrol rafinerilerine saldırma gibi yollara başvurmasına da değinen Temimi, “Protestocular, barışçıl olan bütün yolları denemelerine rağmen taleplerine cevap alamadılar. Hükümetin, protestocuları suçlamak yerine taleplerine çözüm üretmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Temimi, dünkü protestolarda gözaltı sayısına dair bilgi verdiği açıklamada, protestolarda 10 kişinin gözaltına alındığını ve kendisinin şuana kadar polisleri 9 kişiyi serbest bırakmaya ikna ettiğini dile getirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Basra İl Meclisi Üyesi Hamid el-Miyahi ise hükümetin Basralılara yalan söylediğini belirterek, “Merkezi hükümet, şuana kadar Basra’ya ilişkin aldığı hiçbir kararı uygulamadı. Söz vermesine rağmen hiç kimseye iş fırsatı sağlamadı. Hükümet, Basralılara yalan vaatlerde bulundu” ifadelerini kullandı.