Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak hükümeti, halk protestolarıyla sarsılan ülkenin güneyindeki Basra kentinde, bugün, saat 16.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini bildirdi.

Basra’da, siyasi yolsuzluk ve yaşam şartlarının kötülüğü nedeniyle öfkelenen halk 5 gündür protesto eylemleri düzenliyor. Hükümet binalarını işgal ederek, bu binaları ateşe veren protestoculara müdahale eden polis güçleri, bugüne kadar 12 protestocunun ölümüne sebep oldu.

Meclis, olağanüstü toplandı

Öte yandan, Irak Meclisi, bugün, 12 Mayıs genel seçimlerinden birinci çıkan Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine Basra’daki olaylarla ilgili olağanüstü toplandı.

Başbakan Haydar el-İbadi, meclis oturumunda yaptığı konuşmada, “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı gösterilerin sürdüğü Basra’da halkın taleplerinin meşru olduğunu belirtti. İbadi, bazı meydan okumalarla karşı karşıya bulunduklarını ve bunların bir bölümünün “siyasi” olduğunu söyledi.

İbadi’den ‘Basra’daki olaylar silahlı çatışmaya dönüşebilir’ uyarısı

İbadi, konuşmasında, “Basra’daki olaylarda siyasi alanı güvenlik ve hizmet alanından ayırmalıyız. Anlaşmazlıkların silahlı çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulunuyoruz.” İfadelerini kullandı.

Irak Başbakanı, ayrıca, hükümetin Basra’da rutin işlemler dışındaki hizmetlere de bütçe ayırdıklarını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Basra’da binlerce kişinin katıldığı protesto yürüyüşleriyle başlayan olaylar, son günlerde Irak’ın güney bölgelerinin tamamına yayılmış durumda. Eylemciler, yolsuzluk, kamu hizmetlerinin kötü olması ve işsizliğin yanı sıra, bölgede hastalıklara sebep olan kirli su sorunun çözülememesini de protesto ediyor.

Temmuz ayından bu yana 27 kişi öldü

Salı günü, yaklaşık 30 bin kişinin kirli su kullanımından kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hastanelere kaldırılması, Basra’daki protestolarının şiddet olaylarına dönüşmesini beraberinde getirdi.

Şiddet olaylarına dönüşen protestolarda, Temmuz ayının başından bu yana polis kurşunuyla ölen eylemci sayısı 27’ye ulaştı.