Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra’da su kirliliği: 17 bin vaka ve kolera salgını korkusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Basra kentinde içme suyunun kirliliğinin neden olduğu zehirlenme vakaları rakamlarında karmaşa yaşanıyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü kenti ziyaret eden Sağlık Bakanı Adile Hemud, salgının koleradan kaynaklanıp kaynaklanmadığına değinmedi ancak bin 500 ciddi ishal vakası kaydedildiğini belirtti. İl Sağlık Müdürlüğü’nün ise bu vakalara ilişkin dün daha karamsar bir tablo çizmesi dikkat çekti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Riyad Abdulemir’in basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçtiğimiz iki hafta boyunca kirli suya bağlı olarak yaklaşık 17 bin kusma ve ishal vakası bildirildiği, bunların yaklaşık yüzde 20’sinde de kolera belirtilerine rastlanıldığı ortaya çıktı. Abdulemir ayrıca Basra’daki hastanelere her gün bin 500 vakanın benzer şikayetlerle başvurduğunu belirtti.

Öte yandan, Başbakan Haydar İbadi, Basra’ya içme suyu taşınması için gereken şartların uygulanması konusunda bir takım talimatlar yayınladı. Ayrıca bu talimatların, Necef’te bir kriz masası kurularak, susuzluk ve çevre kirliliği krizine çözüm bulunması için yapılan plan doğrultusunda devreye girmesi istedi.

Başbakanlık Enformasyon Dairesi tarafından dün yayınlanan bildiride, Başbakan İbadi’nin Savunma ve Ulaştırma Bakanlıklarına, Basra’ya içme suyu taşınması için çalışmaların başlatılması talimatı verdiği aktarıldı. Açıklamada ayrıca Başbakan’ın, Petrol Bakanlığı’na su taşıma kamyonları için gerekli yakıtın sağlanması emri verdiğine işaret edildi.

Bununla birlikte Basra’yı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için Kerbela’daki Hz. Hüseyin Türbesi Vakfı tarafından önceki gün kurulduğu duyurulan kriz odası ile suların dağıtımı ve arıtma tesislerinin bakımı gibi çeşitli konularda işbirliği ve destek verilmesi talimatı verildi. Vakfın Basın Odası, Sistani’nin vekili olan Kerbela vaizi Şeyh Abdul Mehdi el-Kerbelai’nin Basra’daki su krizinin çözümü için bir kriz odası oluşturulması için finans, bakım ve elektrik kurumları gibi çeşitli mekanizmalardan yetkililerle birlikte geniş kapsamlı toplantı yaptığını duyurdu. Açıklamada Kerbelai’nin kriz masası üyelerine Basra’ya giderek derhal çalışmalara başlamaları talimatı verdiği bildirildi.
Su krizinden 450 bin kişi etkilendi

Kerbela vaizi Kerbelai geçtiğimiz cuma namazında verdiği vaazda Basra’da içme suyu problemlerini çözme çabalarının hala en alt sevide olduğunu söyledi. Basra’daki Meclis İnsan Hakları Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamada, Basra’daki Ebu el-Hasib Hastanesi’ne her gün 400’den fazla zehirlenme vakası geldiği belirtildi. Hastaneye teftişe giden komisyon üyelerinin, kirli su sebebiyle zehirlenmiş onlarca vatandaşla bir araya geldiği aktarılan açıklamada, krizden etkilenen ailelerin yaşadığı insani duruma dikkat çekildi. Bununla birlikte komisyona çok sayıda şikayetin geldiği kaydedilirken, krizin başlangıcından bu yana yaklaşık 450 bin vatandaşın yaşananlardan etkilendiği aktarıldı.

İl Eğitim Müdürlüğü’nden uyarı

Öte yandan Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Basra’daki kaynaklar, İl Eğitim Müdürlüğü’nün, öğrencilerin yeni eğitim yılına kirli su kullanarak başlaması halinde kolera vakaları görülebileceği uyarısında bulunduğunu bildirdi. Kaynaklar ayrıca, Sağlık Bakanlığı nezdinde hükümetin kriz sebebiyle protesto edildiğini aktardı.

Bununla birlikte Basra’daki Gazeteciler Sendikası, kentteki su krizini protesto etti. Sendika tarafından yapılan açıklamada, gazetecilerin, sokağın sesini yetkililere iletmek için profesyonel bir şekilde çalışmalarını yürüttüğü belirtildi. Sendika, gerek hükümeti gerek ise yerel yönetimleri, gerçekçi olmayan vaatler vermemeleri yönünde uyardı ve onlardan, krizin çözümü için pratik yöntemlerde bulunmalarını istedi. Ayrıca, temel hizmetlerdeki sıkıntılar nedeniyle Basra’nın gündelik yaşamın ihtiyaçlarından mahrum bir kent olduğu kaydedilerek, bu konuyla özel olarak ilgilenilmesi istendi.

Ülkenin yüz ölçümü bakımından ikinci büyük kenti olan ve Irak petrolünün yüzde 80’inin üretildiği Basra’da, yaşanan elektrik sıkıntısı ve işsizlik nedeniyle 9 Temmuz’da başlayan gösteriler kısa sürede başkent Bağdat’a kadar sıçramıştı.