Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Basra’daki en büyük petrol kaçakçılığı hücresi çökertildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nüfuz sahibi kimselerin, militanların ve partilerin arkasında yer aldığı, Basra’daki petrol kaçakçılığı dosyası ile ilgili kayda değer bir gelişme yaşandı.

Irak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ildeki en büyük petrol ürünleri kaçakçılığı yuvasının ele geçirildiği ve 19 şüphelinin tutuklandığı kaydedildi. Baskın sırasında kaçakçılık için kullanılan çok sayıda kamyon ve tankın yanı sıra, yasadışı operasyonlar için kullanılan araçlar ve pompalar da ele geçirildi.

Basra Polisi Basın Müdürlüğü, kaçakçılık ağının unsurlarının tutuklanmasının ayrıntılarının bugün gerçekleştirilecek bir basın toplantısında açıklanacağını duyurdu.

Basra’daki petrol kaçakçılığı operasyonlarını yakından takip eden bir kaynak, ilgili kaçakçılık hücresinin Huru’l Zübeyr bölgesinde ele geçirildiğini ve bu tür tutuklamaların ilk kez gerçekleşmediğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu:

“Nüfuz sahibi kimseler, militanlar ve partizan gruplar tarafından gerçekleştirilen petrol kaçakçılığı senelerdir var. Ancak sorun, etkili makamlar tarafından uygulanan baskı neticesinde, operasyonların çoğu zaman kaçakçıların serbest bırakılmasıyla sona ermesidir. Bir keresinde, bir grup kaçakçı üç kez ele geçirildi ve her seferinde bu işi yapmaya devam ettiler.”

Yeni kaçakçılık çetesinin üyelerinin etkili makamlar tarafından uygulanan baskı neticesinde serbest bırakılacağından endişe duyduğunu ifade eden kaynak, tutuklanan kimselerin çoğunun işsiz gençlerden olduğunu ve nüfuz sahibi kimseler için ücret karşılığında çalıştıklarını kaydetti. Kaynak, “Zübeyr’de ünlü Şii bir aşiret var. Petrol kaçakçılığı yapıyorlar ama kimse onlara yaklaşamıyor. Bu kimseler camiler ve Hüseyniyeler inşa ederek büyük bir dindarlık gösterisi yapıyorlar” diyerek sözlerini sürdürdü.

Kaçakçıların, kontrol noktalarından kaçmak için Petrol Bakanlığı tarafından verilen petrol tanklarına özel sayaçlar koymaya çalıştıklarını kaydeden kaynak, “Çünkü resmi makamlar tarafından verilen sayaçlar sayesinde güvenlik makamları tarafından yapılan denetime tabi olmuyorlar. Bu durum, kaçakçılık operasyonlarının nüfuz sahibi yetkili makamlar tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor” dedi.

Kaçak petrol tankerlerinin ve tankların rotası hakkında açıklamalarda bulunan kaynak, “Karasularında, başta petrol, uyuşturucu olmak üzere çeşitli malların kaçakçılığına ilişkin büyük bir pazar var. Devlet, sınırlı potansiyeli ve yeterli emniyet devriyeleri ile teknelerinin olmaması nedeniyle, bunu kontrol edemiyor. Kaçak malların çoğu BAE’ye ve İran’a gidiyor” dedi.

Öte yandan, Basra’da yaşanan günlük suikastlar devam ediyor. Basra İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Mehdi el-Temimi, önceki akşam iki kadının öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamada söz konusu kimselerden birinin güzellik salonu işlettiği, diğerinin ise politik veya protesto faaliyetleri bilinmeyen bir genç oluğu kaydedildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Mehdi el-Temimi, “Şaşırtıcı olan şey, son olayın mağdurlarının sosyal olarak aktif olmayan kimselerden olmalarıdır. Bu, bu tür işleri yapanları buna sevk eden sebepler hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyor” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği üyelerinden Ali el-Beyati, Kürdistan bölgesindeki okullarda Basralı 4 bin öğrencinin kayıt olduğunu söyledi. Bazı kaynaklar, güvenlik durumunun ve devam eden suikastların, bazı ailelerin çocuklarını güvenli bölgeye nakletmesine neden olduğunu düşünüyor.

Temimi, el-Beyati’nin dile getirdiği Basra’daki güvenlik durumuna ilişkin, “Meselenin net değil ve sayı oldukça büyük. Basra Müdürlüğü, bu konuda özel bir istatistik ilan etmedi. Ali el-Beyati tarafından yapılan açıklamalar, Kürdistan Bölgesi’ndeki eğitim birimlerinden edinilen bilgilere dayanıyor” dedi.

Temimi, “Basra, mevcut eğitim yılının başından beri sadece iki öğrencinin Erbil’e nakledilmesi durumuna tanık oldu. Seçkin ortaöğretim öğrencilerinden bu iki kişinin de resmi nakil prosedürleri henüz tamamlanmadı” diyerek sözlerini sürdürdü.

Basra’daki güvenlik durumuyla ilgili olarak, Basra Operasyon Komutanlığı’ndan Komutan Kasım el-Maliki, sivil araç veya hükümet aracı olması fark etmeksizin bütün araçların, plakaları olmaksızın şehrin sokaklarında dolaşmasının yasaklanması talimatı verdi. Bir güvenlik kaynağı tarafından yapılan açıklamada, ilgili yasağın bugün itibariyle yürürlüğe gireceği kaydeildi.

Basra, üç ay boyunca kötü hizmetlere, içme suyu kirliliğine ve istihdam olanaklarının azalmasına karşı kitlesel protesto dalgalarına sahne oldu. Bunun yanı sıra, aralarında sivil eylemcilerin, göstericilerin ve toplumda önde gelen kişilerin bulunduğu birtakım kimselerin suikasta kurban gitmesine tanık oldu.

Öte yandan, Basra vilayetinde bulunan Zübeyr ilçe meclisindeki güvenlik komitesi tarafından dün yapılan açıklamada, sahtecilikle suçlanan bir kişinin gözaltındayken intihar ettiği kaydedildi.

Komite başkanı Mehdi Rikan el-Hakani, “Aynı davadaki bir başka sanık da aynı şekilde intihar etmeye çalıştı, ancak kurtarıldı. Sonrasında bir güvenlik görevlisi eşliğinde tedavi için devlet hastanesine nakledildi” açıklamasında bulundu.