Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Bastille Günü’nde Amerika- Fransız tam uyumu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Bastille’ diye bilinen ulusal bayramı münasebetiyle Paris’e düzenliği gezi Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile sağladığı tam uyum ile ön plana çıktı. İki başkan ve eşleri, askeri törene katıldı.

Macron, Fransa ve Latin ABD arasındaki arkadaşlığı överek ‘aralarını hiçbir şeyin asla açamayacağını’ belirtti. ABD’nin de 1. Dünya Savaşı’na katılmasının yüzüncü yılına denk gelen askeri gösteri sonrası Macron, “Fransa tarihi bir buluşmaya tanık oldu. Güvenilir ve yardıma koşan müttefikler… ABD bunlardan biri, bu sebeple aramızı hiçbir şey açamayacak” dedi.

Fakat ABD Başkanı, Fransa’dan ayrıldıktan sonra Twitter’da, Paris’teki Şanzelize Caddesi’nde düzenlene geçiş törenin arka planında iki başkanın fotoğrafının asılmasına karşılık, “14 Temmuz gösterisinde ABD’yi temsil etmek benim için büyük şeref idi. Macron’u tebrik ederim” dedi.

İki gün süren ve dün sona eren ziyaret süresince Trump ve Macron’un İklim Anlaşması hariç birçok ulusal konuda uyum sağladıklarına dair birçok işaret bulunmakta. Trump, mevkidaşı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Paris İklim Anlaşmasının ittifaka varılamayacak bir konu olduğunu ifade etti.