Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı Guta’daki militanlar tahliye ediliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’ın Batı Guta bölgesine bağlı Beyt Cin ve Muğir el-Mir bölgelerindeki yüzlerce muhalif, Esed rejimi ile yapılan anlaşma kapsamında aileleriyle beraber İdlib ve Dera’ya doğru çekilmeye başladı.

Kuşatma altındaki Doğu Guta bölgesindeki hastaların tahliyesiyse muhaliflerin ellerindeki esirleri bırakması karşılığında tamamlandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, aralarında rejim ile yapılan anlaşmayı reddedenlerin de olduğu yüzlerce HTŞ üyesinin dün bölgelerinden ayrılmaya başladığını duyurdu. Kaynaklardan alınan bilgilere göre militanlar bölgeden ayrılmadan önce karargâhlarını ateşe vererek yok etti.

Suriye devlet televizyonunun bildirdiğine göre militanlar, bu ayın başlarında rejim güçleri ve müttefikler ile süren şiddetli çatışmalarda yakınlardaki bölgelerin kontrolünü kaybetti. Ayrıca aileleriyle birlikte Şam’ın güney batısına 40 km uzaklıktaki Beyt Cin bölgesini terk etmeye başladı.

Yaklaşık 150 kişiden oluşan ilk kafilenin dün akşam İdlib’e ulaşmasının ardından tahliyenin devamında kullanılan otobüsler Batı Guta’nın Sasa beldesine getirildi. Bölgedeki silahlı muhalefetin bir kısmı İdlib’e bir kısmı da Dera’daki özgürleştirilmiş bölgelere sevk edilecek. Bölgeden yaklaşık bin silahlı muhalif ile ailenin tahliye edilmesi öngörülüyor.

Muhaliflerin çekilmesinin ardından bölgenin kontrolünün rejim yanlısı Dürzî militanlara bırakılması konusunda Esed rejiminin Rusya aracılığında İsrail ile anlaşma yaptığı iddia edildi.

Hükümet güçlerince 2013’ten beri kuşatma altında tutulan Doğu Guta’da yaklaşık 400.000 kişi ciddi gıda ve ilaç sıkıntısı yaşadı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 2011 yılında Suriye’deki çatışmanın başlangıcından bu yana Guta’daki çocuklar arasında en fazla görülen sıkıntının yetersiz beslenme olduğunu duyurdu.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi de (ICRC) haftalar önce, Doğu Guta’daki insani durumun “kritik sınıra” ulaştığı konusunda uyarıda bulunmuştu.