Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı Şeria ve Gazze’de İsrail saldırıları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgal güçleri, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de Filistinlilere yönelik saldırılarını sürdürdü. Birçok bölgede çok sayıda kişi gözaltına alındı ve yaralandı.

Filistin sağlık kaynakları, İsrail askerlerinin vatandaşlardan birinin evine baskın yapmasından sonra, Ramallah şehrinin kuzeyindeki Beyt Rima beldesinde gerçekleşen şiddetli çatışmalarda 5 gencin yaralandığını açıkladı.

Bun olaydan önce bir İsrailli 4 Filistinli çocuğu Mescid-i Aksa’nın güneyindeki Silvan beldesindeki Ain Caddesinde arabayla ezerek yaralamıştı. Bu olaydan sonra 4 çocuğun ailesi, işgalci polislerden kasıtlı olarak yapıldığı düşündükleri olay hakkında soruşturma talebinde bulunmuşlardı. Filistin Dışişleri, terör eylemi olarak vasıflandırdığı olayı kınadı ve bunu Binyamin Netanyahu hükümeti, ayrıca onun farklı kolları ve aşırı hahamların kontrolü altındaki dini okullarda öğretilen, teşvik edilen aşırı ideoloji tarafından süregelen kışkırtma politikası olarak tanımladı.

İsrail askeri sözcüsü ordu, kuvvetlerinin Kudüs şehrinin kuzeybatısındaki Katanna beldesinde bir Filistinliyi evinde tabanca ve mühimmat bulduktan sonra tutukladığını söyledi. Diğer iki gencin ise Kudüs şehrinin kuzeydoğusundaki Shu’afat kampında İsrail askeri güçlerine karşı taş ve Molotof kokteyli fırlatma iddiasıyla tutuklandığını ifade etti. İsrail ordu kuvvetlerinin Kudüs şehrinin doğusundaki Al-Eizariya beldesindeki Ebu Hureyre mescidine yaptığı baskında namaz kılan 3 kişiyi tutukladığı da belirtildi.

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Yusuf Edis bunun, yeni ırkçılık provokasyonu ve kutsal mekanlara karşı suç olduğunu ifade etti.

İsrail hükümeti dört günden beri köylerin girişine tünel olarak bilinen ve 3 kilometreye uzanan kontrol noktaları yerleştiriyor. 15 yıldan daha fazla süren ambargo ve tecrit politikasından şikayet eden köylerde hayat sabahın erken saatlerinde tünelin kapatılmasıyla felç oluyor.

İsrail Deniz Kuvvetleri Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesi sahil kıyısında iki kardeş balıkçıyı tutukladı. Yerel Filistin kaynakları, tutuklu balıkçıların isimlerinin Saddam ve Adiy Abdulbari es-Sultan olduğunu ve Gazze Şeridinin kuzeybatısındaki Selatin mahallesinde oturduklarını açıkladı.

Gazze Şeridi’nde Filistin tarafından İsrail’in Gazze ile sınırı yakınındaki Aşkelon kentine roket atışları yapıldı. Bu roket atışlarına İsrail savaş uçakları ve insansız hava araçları yoğun uçuşlarla karşılık verdi. İsrail ordusu roket atışlarının devam etmesi durumunda Gazze Şeridi’ne savaş uçuşlarının olacağını belirtti.