Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı Şeria ve Gazze’deki gösterilerde çatışmalar devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı Şeria ve Gazze’de ABD Başkanı Donal Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto eden Filistin halkıyla İsrail askerleri arasında çatışmalar devam etti.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı olan “Seraya el-Kudüs” kaza sonucu yaşanan patlamada iki savaşçısının öldürüldüğünü bildirdi.

Seraya el-Kudüs’ten yapılan yazılı açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiye halkından Mustafa es-Sultan (29) ve Gazi Nasrallah’ın (25), Gazze’nin kuzeyinde bir “cihat görevi sırasında şehit düştükleri” kaydedildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, daha önce yaptığı açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiye’de bir motosikletin hedef alındığı hava saldırısında 2 Filistinlinin şehit olduğunu aktarmıştı.

İsrail: Gazze’ye saldırı düzenlemedik

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, “Gazze’ye herhangi bir saldırı düzenlenmediğini, yayınlanan Filistin raporlarını kesinlikle reddettiklerini” söyledi.

İsrail, Hamas ve İslami Cihad Hareketi’ne bağlı mevzileri bombaladı

Gazze’deki patlama, sınır bölgesinde devam eden çatışmalar ve ordunun pazar günü Hamas’a ait bir tüneli imha etmesinin ardından gerginlik artarak devam ediyor. Ardından İsrail ordusu, Gazze’ye yakın yerleşim bölgelerinde, Hamas ve İslami Cihad Hareketi’ne bağlı mevzileri bombaladı.

Gazze’deki tırmanan gerginlik sonrası İsrail ve Hamas karşılıklı tehditlerde bulundu.

Filistinli gençler dün Gazze sınırındaki İsrail askerlerine taşlar attı. İsrailli güçler ise mermiler ve gaz bombaları atarak yanıt verdi.

Filistin’de 36 gösterici yaralandı

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin göz yaşartıcı bomba, gerçek ve plastik mermilerle işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah, Tulkerim ve diğer bölgelerindeki gösterilere yaptığı müdahalelerde 36 göstericinin yaralandığı belirtildi.
Batı Şeria’nın Beytullahim kentinin girişinde devam eden gösterilere İsrail askerleri, göz yaşartıcı bomba, gerçek ve plastik mermi ile müdahale etti.

Filistin’in sembol ismi Bergusi tek kişilik hücreye konuldu

Öte yandan Filistin direnişinin sembol isimlerinden ve 15 yıldır hapishanede bulunan Mervan el-Bergusi’nin İsrail’in kuzeyindeki Hadarim Cezaevi’nde tek kişilik hücreye konulduğu bildirildi.

Abbas İstanbul’da

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Kudüs kararını görüşmek için İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak üzere özel uçakla İstanbul’a geldi.

Mısır’dan bir heyet İİT Zirvesi’ne katılacak

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ABD’nin Kudüs kararının iptali için İstanbul’daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine ülkesinden bir heyetin katılacağını açıkladı.

Suudi Bakan İİT Zirvesi’ne katılacak

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nizar bin Ubeyd Medeni, ülkesinden bir heyetin bugün düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine katılım sağlayacağını bildirdi.