Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı Şeria ve Gazze’de gözaltılar, çatışmalar ve yaralanmalar devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’te gerçekleştirdiği büyük çaplı baskınlarda en az 22 Filistinli gözaltına alındı. Gözaltılar Ramallah ve Nablus’un yanı sıra Kalandiya, Ed-Dehişa ve Balata Mülteci Kamplarını kapsadı. İsrail ordusu tutuklamalardan yalnızca birkaç saat önce Ramallah’a bağlı Deyr Ebu Meşal köyünde biri ağır 4 genci yaraladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kızılay ekiplerinin İsrail işgal güçlerinin kurşunlarıyla yaralanan 4 genci Salfit Hastanesi’ne götürdüğü belirtildi. İsrail işgal güçleri bir arkadaşlarını ziyaret etmek için köye gittiklerini belirten gençlerin içinde bulunduğu araca ateş açtı. Köy yolunu kapatan İsrail askerlerinin araca neden ateş açtığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Köy çıkışındaki kontrol noktasında İsrail askerleri tarafından durdurulan araca daha sonra ateş açıldığı bildirildi.

İsrail askeri araca ateş açtı

Bir görgü tanığı aracın kontrol noktasına 10 metreden uzak bir mesafede durduğunu ve dakikalarca beklediğini belirtti. Daha sonra kontrol noktasında bulunan askerlerin aracı işaret ettiğini belirten görgü tanığı, sürücünün askerlerin verdiği emirleri yerine getirdiğini ancak daha sonra gözetleme kulesinde konuşlu bir asker tarafından araca ateş açıldığını kaydetti. Ağır yaralı olan gencin Nablus’taki en-Necah Hastanesi’ne nakledildiği bildirildi.

Radikal yerleşimciler, Filistinlilerin evlerine saldırdı

Bir başka olayda İsrail buldozerleri, Kudüs şehrinde ruhsatsız olduğu gerekçesiyle ticari tesis olarak kullanılan bir binayı yıktılar. Nablus’un güneyindeki Urif köyünde de bir grup radikal yerleşimci, Filistinlilerin evlerine saldırdı.

Batı Şeria’nın kuzey yerleşim dosyası sorumlusu Ghassan Douglas yaptığı açıklamada, Yitzhar Yahudi Yerleşim Birimi’nden bir grup Yahudi yerleşimcinin, yerleşim biriminden yüzlerce metre uzakta bulunan köye saldırdıklarını ve bir traktörü yakmaya çalıştıklarını söyledi. Douglas, halkın yerleşimcilerin karşısına çıktığını ve onları kaçmaya zorladığını belirtti.

Filistinli iki genç gözaltına alınarak Havara askeri kampına götürüldü

Öte yandan iki genci gözaltına almak üzere köye giden İsrail askerleri ile köyün sakinleri arasında çatışma yaşandı. İsrail askerleri vatandaşlara çok sayıda göz yaşartıcı ve ses bombası attı. İki genç gözaltına alınarak Havara askeri kampına götürüldü.

Kızılay’dan yapılan açıklamada, çatışmalar sırasında 8 kişinin plastik mermilerden yaraladığını, 60’tan fazla kişinin ise göz yaşartıcı bombalardan etkilendiğini bildirdi. Yaralılara, Nablus’un güneyinde bulunan bir ambulans merkezine bağlı ekiplerin yardım ettiği aktarıldı. Urif’in Köy Meclisi Sekreteri Adil Amir, köy sakinlerinin şafak vakti köye saldıran yerleşimcilere karşılık vermesinin ardından halk ve işgal güçleri arasında çatışma çıktığını, İsrail askerlerinin köylülerin üzerine plastik mermilerle ateş açtığını ve çok sayıda göz yaşartıcı bomba kullandığını kaydetti. İsrail askerlerinin Urif köy okulunun yakınlarında konuşlanması üzerine öğrencilere yaklaşmalarının engellendiğini aktaran Adil Amir, askerlerin bir evi karargâha çevirdiğini, aile üyelerini gözaltına aldığını ve dışarı çıkmalarını engellediğini söyledi.

Saldırının fitini, İsrail tarafından desteklenen, silahlı çeteler ateşledi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimlerinin yayılmasının yanı sıra yerleşimcilerin bu bölgelerde yaşayan vatandaşlara, onların topraklarına ve mülklerine yönelik tacizlerini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu saldırının fitilini, yakın zamanda yerleşim birimlerine ve işgal altındaki Batı Şeria’nın dağlarına yerleştirilen İsrail makamlarınca desteklenen, finanse edilen ve korunan silahlı çeteler tarafından ateşlendiği belirtildi.

Yahudi yerleşimciler, İsrail ordusunun koruması altında Filistinlilere saldırıyor

Açıklamada, “Yahudi yerleşimciler el-Halil İlköğretim Okulu ile el-Halil’deki sağlık personeli ve ambulanslara saldırdılar. Deyr Ebu Meşal köyüne saldıran Yahudi yerleşimciler burada 4 vatandaşı yaraladılar. İsrail işgal güçleri Urif köyüne saldıran, bir traktörü yakmaya çalışan, köylülerin evlerine ve mallarına zarar veren Yitzhar Yahudi Yerleşim Birimi’nden bir grup radikal yerleşimciye karşı koyan köy sakinlerine yönelik sert müdahalede bulundu. İsrail işgal güçleri, bazılarını gözaltına aldığı köylülerin üzerine plastik mermiyle ateş açtı. Köylülere karşı göz yaşartıcı bomba kullanan İsrail askerleri köy okulunu kapattılar. İsrail işgal güçleri, Yahudi yerleşimcilerin Urif köyüne yaptıkları saldırı sırasında müdahale etmeyip yerleşimcilerin saldırısını izlediler. Köy sakinleri yerleşimcileri geri püskürtmeyi başardı. Yerleşimciler İsrail ordusunun koruması altında Filistinlilere saldırıyorlar. Silahlı yerleşimci milislerin İsrail ordusundan bir grup olduğu iddia ediliyor. Bakanlık, yerleşim birimleri ve yerleşimcilerin işlediği suçlar ile ilgili uluslararası toplumdan herhangi bir talebi olmayacak. Çünkü bizler, İsrail’e tepki göstermekten ve eleştirmekten ya da ABD’nin yaptırımlarından korkan korkak bir uluslararası toplumdan ümidimizi kestik. Uluslararası toplum, işgal güçlerinin bu tamamlayıcı rolünü ve yerleşimci çetelerinin halkımıza karşı işlediği suçları kabul etti. Bize göre uluslararası hukuk, ihlaller karşısındaki suskunluğundan, sorumluluklarını yerine getirmedeki yetersizliğinden ve görevlerini yerine getirmemekten sorumludur” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan İsrail işgal güçleri Gazze’de Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri kapsamında 16’ıncısı düzenlenen Deniz Yürüyüşü eyleminde göstericilere göz yaşartıcı gaz bombalarıyla saldırarak üç Filistinliyi yaraladı.