Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı Şeria’da İsrail ordusuyla yaşanan çatışmalarda 8 Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kızılay’ından yapılan açıklamaya göre bugün, işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli şehirlerinde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto eden 8 Filistinli, İsrail askerlerinin saldırılarında yaralandı.

Filistin Kızılay’ından yapılan açıklamada, yaralanmaların; kuzeyde Tulkerim ve Kalkaliyye, güneyde Beytullahim ve Ramallah şehirlerinde meydana geldiği belirtildi. Ayrıca yaralanmaların yanı sıra onlarca insan, göz yaşartıcı gaz kullanılması nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği ifade edildi.

Kızılay, yaralıların plastik mermiler vurulduğunu fakat aralarından birinin gerçek bir mermi ile ayağından yara aldığını belirtti. ABD’nin kararından Hamas, toprak güvenliğinin daha da kötüleşmesinden korkarak yeni ayaklanma çağrısında bulunması ile işgal altındaki Filistin’de kitlesel bir grev başladı.

İsrail Filistin’e asker yığıyor!

İsrail ordusu, bu sabah erken saatlerde, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilerle olan çatışmaları öngörerek takviye konuşlandırdığını duyurdu.

Ramallah’taki Filistin Hükümet Merkezi’nde onlarca Filistinli genç, kontrol noktasına yakın bir noktada İsrail ordusu ile çatışmaya girdiler.

AFP’nin el- Halil, Nablus, Beytullahim ve işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan muhabirlerinin verdiği bilgiye göre, ABD’nin kararı sonrasında bugün tüm Filistin şehirlerinde gösteriler düzenlendi.

AFP’nin verdiği bilgilere göre, İsrail ordusu, kuvvetlerine taş attığını söyleyerek maskeli gençlere göz yaşartıcı gaz attı.

Ramallah şehirindeki protesto gösterisine yüzlerce Filistinli katıldı. Katılımcılar ABD ve Başkan Donald Trump aleyhinde sloganlar attı.