Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı ülkelerindeki ‘İslamofobi’de düşüş görüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı, bu yılın üçüncü çeyreğinde İslamofobi eğiliminde “gerileme” olduğunu bildirdi.

İslamofobi Gözlemevi’nin bu yıl yayınladığı 3. raporunda son 4 yıla kıyasla, İslamofobiyi kışkırtan haberlerde dikkat çekici bir düşüş olduğunu açıkladı.

Gözlemevi ABD ve Avrupa devletlerinde 2016’ya ve 2017’nin ilk çeyreğine kıyasla ciddi bir düşüş gözlemlendiğine dikkat çekti. Bu iki coğrafya, Müslümanlara ve İslam’ın sembollerine karşı ihlallerin ve saldırgan söylemlerin en çok yerler. Raporda, 2017 yılı seçimlerinde Alman aşırı sağının yükselişine dikkat çekti. Bununla birlikte Fransa, Avusturya, Hollanda, İsveç, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde aşırı sağ partiler oy oranlarında ciddi bir yükseliş gözlendi. Aşırı sağcılar, İslamofobi ve göçmenlerin Avrupa halkının genel dokusuyla uyum sağlayamayacağı söylemlerini artırdı.

Raporda, AfD Almanya’nın üçüncü en büyük partisi olmak olarak seçimleri kazanmasıyla Angela Merkel’in partisinin bir yıl içinde birkaç sandalye kaybettiğine dikkat çekti.

Fransa’da ise, aynı yılın nisan aylarında yapılan başkanlık seçimlerinde ikinci olan Ulusal Cephe Partisi’nde de yükselme görüldü. Bu da aşırı sağcıların ülkedeki en üst otoriteye olan yakınlığını sağladı.

Avusturya’da, aşırı sağın yükselişi Almanya ve Fransa’dan önce oldu. Avusturyalı aşırı sağcı Norbert Hoover’ın aday olduğu başkanlık seçimini az bir oy farkıyla kazanmıştı. Avusturya’da aşırı sağın durumu, Hollanda’daki aşırı sağ parti olan Özgürlük Partisi’nin ülkedeki en büyük ikinci parti haline gelmesiyle Hollanda’daki aşırı sağcıları da etkiledi. Aşırı Sağcı Hollandalılar, artık ülkedeki siyasi karar alma mekanizmasının bir parçası olabileceğini düşünüyor. Aşırı sağ görüşe sahip İsveç Demokrat Partisi de, Hollanda’daki aşırı sağ partiyle aynı başarıyı tekrarladı. Ülkede düzenlenen Parlamento seçimlerinde İsveç Demokrat Partisi, yüzde 13 gibi ciddi bir oy oranı elde etti.