Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batı’daki terör saldırılarının arkasında kim var? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası terör uzmanları, son yıllarda Avrupa ve Amerika’da düzenlenen terör eylemlerine dair bir rapor hazırladı. Raporda, radikal fikirlere sahip teröristler tanıtılırken, örgüt bağlantılarına da yer veriliyor. Bununla beraber terör eylemlerinin meydana geldiği yerler, nasıl düzenlendiği ve terör eylemlerinde ölen ve yaralananların sayısına dair veriler sunulan raporda, teröristlerin kimliksel bilgileri, batı ülkelerinin bu teröristlerin faaliyetlerinden ne kadar haberdar olduğu ve DEAŞ ile olan bağlantıları da anlatılıyor.

Rapor, George Washington Üniversitesi Radikal Yönelimleri Araştırma Programı Müdürü Lorenzo Vidino başkanlığında, Milano’da bulunan Uluslararası Siyaset Araştırmaları Enstitüsü Radikalizm ve Uluslararası Terörü Araştırma Programı (ISPI) ile ortaklaşa hazırlandı.

Bu yaz Belçika, Almanya, Fransa, İngiltere ve Finlandiya gibi Avrupa ülkeleri ile Amerika’da  meydana gelen terör saldırılarının artması üzerine yayınlanan rapor, “Komşundan Kork: Radikalizm ve Batı’daki Cihadçı Saldırılar” başlığını taşıyor.

108 sayfalı raporda görüşlerine yer verilen araştırmacılar, radikal yönelimlerle gerçekleştirilen saldırıları incelediklerini ve bu saldırıların korku salmak ya da daha büyük gruplara mesaj göndermek amacıyla düzenlendiğini dile getiriyor. Araştırmacılar, raporda, 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ve Amerika ile Kanada, İsviçre ve Norveç’te meydana gelen terör saldırılarını büyüteç altına aldıklarını dile getiriyor.

Raporun “Suriye’den Nefretle” başlıklı ilk bölümü, mevcut terör yönelimini incelerken, ikinci bölüm, son üç yıldaki terör saldırıları üzerine yoğunlaşıyor. Rapor’un üçüncü bölümünde terör saldırıları tasnif ediliyor. Dördüncü ve son bölümde ise radikal merkezlerin saldırılardaki rolüne ışık tutuluyor.

Saldırılar ve Kurbanları

Raporda, Eylül 2014 ile Ağustos 2017 tarihleri arasında, AB üyesi 9 ülkede meydana gelen 63 terör saldırısının yanısıra, Amerika’daki saldırılar da ele alınıyor. Saldırıların çoğunun, Barcelona, Londra, Paris, Stockholm, Manchester, Nice, Berlin, Brüksel ve Orlando gibi kentlerde meydana geldiği belirtiliyor.

Raporda yer alan bilgilere göre, söz konusu şehirlerde bulunan, Champ-Elysess (Şanzalize) Caddesi, Lover Tiyatrosu, Gestetner Parlamentosu ve La Rambla gibi tarihi mekanlar saldırıya uğradı. Teröristler, insanların yoğun olduğu bölgeler, elit mekanlar ve toplu taşımaları hedef aldı. Bazı saldırılar ise planlanan yerlerin dışında gerçekleşmek zorunda kaldı. Düzenlenen 63 terör saldırısı sonucunda, 424 kişi hayatını kaybetti, 1800 kişi yaralandı. Saldırıların en kanlısı Kasım 2015’te meydana gelen Paris saldırısı olurken, bu saldırıda 130 kişi yaşamını yitirdi.

Teröristlerin Kimlikleri

Raporda, teröristlerin kimlikleri ve yaşlarına dair bilgiler de veriliyor. Yaşı daha küçük olan gençlerin radikalizm ağına düşme riski daha büyük olmasına rağmen, saldırıları düzenleyen teröristlerin yaş ortalamasının 27.5 olduğuna değinilen raporda, saldırıları düzenleyen teröristlerin çoğunun 20’li yaşlarda olduğu, 30 yaş üstü teröristlerin ise toplam sayının 4’te 1’ini oluşturduğu bilgisi veriliyor. Rapora, göre 40 yaş üstü teröristlerin de olduğu ve en yaşlı teröristin 57, en genç teröristin 15 yaşında olduğu dile getiriliyor. Rapora göre, 15 yaşındaki iki teröristten ismi belirtilmeyen terörist, Marsilya’daki Yahudi Sinagogu’na satırla saldırı gerçekleştirdi. 15 yaşındaki Safiye As adındaki diğer terörist ise Hannover’de bir Polis memurunu bıçakladı. Kadınlar tarafından düzenlenen terör saldırılarının arttığına vurgu yapılan raporda, söz konusu 63 saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin 85’inin kadın olduğu kaydedildi.

Teröristlerin Sabıkaları

Raporda, saldırıları gerçekleştiren teröristlerin kimlik ve sabıkalarına dair şu verilere yer verilmiş;

-Saldırganların yüzde 74’ünün kimliği saldırıyı gerçekleştirmeden önce biliniyordu.

-Saldırganların yüzde 50’si sabıkalı.

-Saldırganların yüzde 26’sı daha önce hapis yatmış.

-Saldırganların yüzde 64’ü, saldırıyı gerçekleştirdiği ülkenin vatandaşı.

Rapora göre, saldırganlardan çok azının saldırıyı gerçekleştirdiği ülkelere yasadışı yollarla ya da mülteci olarak girdiği tespit edildi. Bazı teröristlerin turistlere saldırı gerçekleştirdiği belirtilirken, turistlere saldırı düzenleyen Mısırlı Abdullah Hamdi isimli teröristin Şubat 2017’de Londra’daki Lauer Tiyatrosu önünde, askerlere düzenlenen saldırıdan da sorumlu olduğu kaydedildi.

Teröristlerin DEAŞ ile İrtibatı

Haziran 2014’ten bu yana gerçekleştirilen her 10 terör saldırısından yaklaşık olarak 1’i DEAŞ liderlerinden verilen emirle gerçekleştirildi. Saldırıları gerçekleştiren her 10 teröristin 6’sı ise saldırı öncesi ya da esnasında DEAŞ’a bağlı olduğunu ilan etti.