Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Batılı diplomatlardan İsrail’e ‘aşağılayıcı denetleme’ şikayeti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’deki (BM) batılı diplomatlar, Erez (Beyt Hanun) sınır kapısından Gazze Şeridi’ne girişleri sırasında maruz kaldıkları aşağılayıcı muamele nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Tel Aviv’deki kaynaklar, bu diplomatların büyük bir kısmının İsrail’in dostane ilişkilerinin bulunduğu ülkelerin vatandaşları olduğunu ve İsrailli askerlerin bu dostluğu göz önünde bulundurmadığını belirtti. Yapılan muameleden şikayetçi olan yetkililer, kimsenin itiraz etmemesi durumunda bu muamelenin daha da artacağını ifade etti.

Konu hakkında açıklamada bulunan İsrailli sözcü, Gazze’den Batı Şeria’ya silah kaçırmakla suçlanan Fransa’nın Kudüs Konsolosluğu’nun Fransız çalışanı Romain Franck’in, Mart ayında tutuklanmasından sonra denetimleri sıkılaştırmak zorunda kaldıklarını belirtti. Erez sınır kapısından her hafta 6 binden fazla kişinin geçtiğini belirten sözcü, bu kişilerin çoğunlukla İsrail veya Batı Şeria’dan tedaviye gelen veya ticari işlemleri tamamlayan Filistinliler ve diplomatların olduğunu belirtti. Sınır kapısından geçen herkes yapılan kötü muameleden şikayetçi.