Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bayrak çekme anlaşmazlığı İdlib’te çatışmaya sebep oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib içinde iki grup arasında patlak veren çatışmada, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nın kaydına göre, 24 saat sonunda çoğu savaşçılardan olmak üzere en az 14 kişi öldü.

Gözlemevi, İdlib içinde faaliyet gösteren büyük fraksiyonlar arasındaki iç çekişmelerin salı gecesi patlak verdiğini ve çatışmanın özellikle, İdlib’in en önemli gruplarından Heyet Tahrir Eş Şam, Fetih el Şam ve Ahrar uş-Şam arasında gerçekleştiğini söyledi.

Gözlemevine göre, son 24 saat içindeki çatışmalarda her iki taraftan 11 savaşçı ve 3 sivil öldü.

Fransız haber ajansı AFP muhabirinin edindiği bilgiye göre, İdlib’deki çatışmalar birçok alanda, İdlib kenti içinde taraflar tarafından kurulan kontrol noktalarının çevresinde, özellikle Sarmada şehri, Saraqip ve Al-Dana kasabasında gerçekleşti.

Gözlemevi müdürü Rami Abdel-Rahman, çatışmaların bölgede parçalar halinde devam ettiğini söyleyerek, taraflar arasındaki çatışmaların derin ve geniş olduğunu ekledi.
Rami Abdel-Rahman’a göre bu çatışma, keskin anlaşmazlık ve provokasyonlar, bütün tarafların İdlib’te kendi bayraklarını göğe çekmeyi istemeleri nedeniyle yaşanıyor.