Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bayrak Yakma Cuması’nda yüzlerce Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ile olan sınır bölgelerinde İsrail bayraklarının yakıldığı ve Filistin bayraklarının yükseltildiği ‘Bayrak Yakma Cuması’ adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 3. haftasında Gazze Şeridi’nin kuzeyinde çatışmalar yaşandı. Bir Filistinli öldü, yüzlercesi de yaralandı.

Gazze Şeridi’ndeki binlerce Filistinli sabah saatlerinden itibaren kuzey ve doğu sınırlarına akın etti. Filistinlilerden bazıları İsrail bayrağının yanı sıra İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın ve ABD Başkanı Donald Trump’ın fotoğraflarını yaktı. Göstericiler ayrıca çatışmaların yaşandığı alana 25’er metre yüksekliğinde 5 ayrı direk yerleştirerek Filistin bayrağı dalgalandırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Gazze Şeridi’nde çıkan çatışmalarda 28 yaşındaki İslam Harzallah’ın öldüğü, ayrıca 968 protestocunun da yaralandığı belirtildi. Yaralananlar arasında gazetecilerden ve sağlık ekiplerinden 16 kişi bulunuyor. Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu bildirildi. Bakanlık, onlarca kişinin İsrail güçleri tarafından protestoculara karşı yoğun bir şekilde kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiğine dikkat çektiği açıklamada İsrail işgal güçlerini kasten tıbbi noktaları ve ekipleri hedef almakla suçladı.

Reuters haber ajansı ise dün meydana gelen çatışmada yaralananların sayısını gerçeğin çok daha altında gösterdi. Ajans Filistinli acil müdahale ekiplerinden 30 kişinin İsrail ateşi sonucu yaralandığını aktardı. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği sayı göz yaşartıcı gaz solunması nedeniyle tedavi edilenleri de kapsıyor.

Gazze Şeridi’nde Filistin Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin Genel Müdürü Abdullatif el- Hac, uluslararası sağlık kurumlarından yürüyüşte yaralanan yüzlerce kişiye müdahalede bulunan hastanelerdeki birimlere acil tıbbi destek yapılması çağrısında bulundu. Hac yaptığı basın açıklamasında çok sayıda yaralanmanın acil servisler, ameliyathaneler ve yoğun bakım odalarında ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyacını artmasına neden olduğunu belirtti.

Birçok gazeteci ve foto muhabiri de olayları yayınladıkları sırada yaralandı. İki gazetecinin Gazze’de gerçek mermi ile yaralandığı bildirildi. Gazetecilerden birinin omzundan ve ayağından vurulduğu kaydedildi. Cebeliye bölgesindeki bir diğer gazetecinin ise karnı ve göğsünden ağır yaralandığı ifade edildi. Diğer gazetecilerin çatışmalarda kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği aktarıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İşgalcilerin gazeteciler ve savunmasız göstericileri kasten hedef alması Filistin halkının maruz kaldığı ‘şiddetin ve terörün gerçekliğini’ yansıtıyor. Uluslararası bir caydırıcılıkla işgal güçleri ve liderlerinden hesap sorulması talep ediliyor. Bugün Filistin bayrağının yükseltilmesi ve halkın her kesiminin katılmasıyla meydanda vücut bulan ulusal birlik ve işgalciler karşısında tek saf halinde durulması, vatanın sabitelerinin bizi birleştirdiğini gösteriyor. Halkımızı dize getirmeye çalışan tüm girişimlerin başarısızlığa uğrayacağının altını çiziyor. Kitlelerin İsrail bayrağı yakması tüm dünyaya bir mesajdır. Toprağın da kararın da sahibi Filistin halkıdır.”

İsrail Ordu Sözcüsü ise dün gösterilere yaklaşık 10 binlerce Filistinli katıldığını, askerlerin de yürüyüşler sırasında sınırın aşılmasına ve güvenlik çitlerine zarar verilmesine engel olmayı başardığını duyurdu. Sınırda İsrail askerlerine uçurtmalarla molotof kokteyli atmaya çalışmanın yanı sıra patlayıcı madde fırlatmaya yönelik girişimlerde bulunulduğunu iddia etti.

Ordu Sözcüsü, 30 Mart cuma gününden bu yana düzenlenen yürüyüşlere yönelik yerleştirilen dikenli telin örgü kısımlarını kesen genç Filistinlileri gösteren bir video yayınladı. Sözcü, sınırda yaşananlardan Hamas’ı sorumlu tuttu. Ordunun gösterileri dağıtmak için tüm araçları kullandığını söyleyen Sözcü, askerlere vur emri verildiğini belirtti. Askerlerin göstericilerin çitlere dokunmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Kefr Kalil köyünde 11 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Bir kişinin gerçek mermi ile yaralandığı, diğerlerinin de köydeki yürüyüşü bastırmak için kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi. Batı Şeria’daki diğer yürüyüş noktalarında da onlarca kişinin yaralandığı ifade edildi. Nablus’ta Kefr Kudum, Ramallah yakınında Ni’lin ve Bil’in, ayrıca el- Halil ve Beytullahim’de gösteriler düzenlendiği bildirildi. İsrail işgal güçleri el- Halil’in batısındaki Deyr Samet’de de 3 kardeşi gözaltına aldı.