Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BBC İran’ı BM’ye şikayet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BBC, İran’daki çalışanlarının ve ailelerinin Tahran’ın tacizlerinden korunmasını talep etti

İngiliz Yayın Kuruluşu BBC, 2017’de zulüm ve tacizin artmasından sonra İran’daki gazetecileri koruma amacıyla Birleşmiş Milletler’e (BM) şikâyette bulundu.

BBC, Londra’daki gazetecilerin uluslararası hizmet kapsamında çalıştıklarını ve 2009 yılında uydu televizyon istasyonunun başlamasından bu yana İran’daki ailelerin hedef alındığını söyledi. İran yönetimi, 152 BBC Farsça çalışanını ulusal güvenliğe komplo düzenlemekle suçlayarak haklarında cezai soruşturma başlatmış ayrıca birçok gazetecinin de mal varlığını dondurma kararı almıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne (UNCHR) bu hafta sunulan raporda geçen ay ölen BM İnsan Hakları Raportörü Asma Jahangir’le ilgili suçlamalara yönelik duyulan endişe dile getirildi.

Reuters ‘ın haberine göre BBC’nin Cenevre İnsan Hakları Konseyi’nin 37. oturumunda bu hafta Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ile ortak bir dizi etkinlik planladığı duyurulmuştu. Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısı da dâhil olmak üzere mevcut durumu vurgulamak için IFJ ile ortaklaşa bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinlik, BBC Farsça’nın İran ve ulusal muhalif gruplar tarafından kendi sorunlarını marjinalleştirme ve İran’da reform hareketi ile taraf oluşturma suçlamalarıyla karşı karşıya kalmasıyla eş zamanlı olarak geldi.

BBC Farsça’nın İran’daki tartışmalı 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oynadığı dikkat çekici rol ülkedeki güçlü çevreleri ve muhafazakâr kesimi kızdırmıştı.

BBC Genel Müdürü Tony Hall’ın Farsça hizmet ağına yapılan tacizlerin sonlandırılmasına ilişkin Tahran’a yaptığı çağrıların ardından kurum, protestolar sırasında sosyal ağlardaki protesto destekçileri tarafından eleştirilere maruz kaldı. İranlı yetkililer ise kanalı protesto yapmaya teşvikle suçladı.

BBC yaptığı açıklamada “İranlı yetkililerin tacizlerini durdurmaya ikna etme girişimlerimizin tamamen göz ardı edilmesi nedeniyle BBC, BM’den benzeri görülmemiş bir talepte bulundu” ifadelerine yer verdi.

AFP’nin haberine göre BBC Genel Müdürü, BBC Farsça çalışanlarına yönelik tacizlerin son 9 yılda daha da kötüleştiğini ifade etti.

Geçen ekim ayında BBC World avukatları, Farsça çalışanları adına BM insan hakları raportörleri David Kaye ve Asma Jahangir’e acil çağrıda bulunmuşlardı.

Hall açıklamasında, İran’da tacize uğrayan ve uzlaşıya zorlanan tek yayın kuruluşu olmadıklarını ifade ederek, “BM’deki uluslararası toplumdan BBC’yi desteklemek ve ifade özgürlüğünü korumak için destek istiyoruz” dedi.

BBC, 2009 yılında Londra’da uydu yayınının başlamasından bu yana BBC Farsça çalışanlarının ve ailelerinin ‘sistematik hedeflemelere’ maruz kaldığını açıkladı. Ayrıca İran yönetiminin 152 BBC Farsça çalışanı hakkında cezai soruşturma başlatarak birçok gazetecinin mal varlığını dondurma kararı aldığını ve İran’da mal alıp satmalarının engellendiği ifade edildi.