Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Bedeli ne olursa olsun Suriye’de bir ‘Kürt Devleti’nin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, Kürt terörist grupların Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmayı hedefleyen her türlü girişimini engelleyeceği sözünü verdi.

PYD’nin Akdeniz üzerinden bir terör koridoru açmak istediğine değinen Erdoğan, Ankara’daki açıklamasında, “Bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde YPG ile PYD’nin sözde bir devlet kurmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Ankara, YPG ile PYD’yi terörist grubu olarak addetse de; ABD, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne karşı Kürt savaşçılarla koordineli hareket ediyor.

PYD ile YPG, batıdaki Afrin bölgesine ek olarak; Suriye’nin kuzeydoğusundaki iki bölgenin idaresini üstlenmiş durumda.

Erdoğan, Ankara, Washington ile Brüksel’in ‘terörist grubu’ olarak ilan ettiği PKK’ya bağlı olan YPG birliklerini işaret ederek; Türkiye’nin nerede olursa olsun terör gruplarına karşı savaşmaya devam edeceğini vurguladı.

1984’ten beri Türk devletine karşı saldırılar gerçekleştiren PKK, 40 binden fazla sivili öldürdü.

Türkiye, 2016 yılının ağustos ayında, Kürt terör gruplarını ve birliklerini sınır bölgelerden temizlemek için, Kuzey Suriye sınırında bir operasyon düzenlemişti.

Ankara’nın, Türkiye için ‘tehdit’ olarak gördüğü Afrin bölgesindeki YPG birliklerini bölgeden atmak için, bir plan hazırladığı iddia ediliyor.

Erdoğan, ‘yeni ve önemli adımlar’ atmakla, operasyonları genişletmeyi planladıklarına işaret etmişti.

Diğer yandan Erdoğan, geçtiğimiz pazartesi günü , Kürt gruplara karşı İran’la ortak bir operasyon yapılacağını açıklamıştı.