Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bekir Bozdağ: Barzani ateşle oyunyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu karşısında tüm olasılıklara açık olduğunu belirtti. Ankara, Mesud Barzani yönetimine askeri müdahale tehdidinden başlamak üzere yaptırımlar uygulamaktan, Erbil ve Bağdat arasında arabuluculuk çabalarında bulunmaya kadar baskı uygulamak için bütün hazırlıklarını sürdürüyor. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, dün başkent Ankara’da düzenlenen uluslararası kültür ve demokrasi konferansı sırasında yaptığı bir konuşmada, Kürdistan bölgesinin Başkanı Mesud Barzani’nin referandum ısrarını “ateşle oynamak” olarak tanımladı.

Bu çerçevede Başbakan Binali Yıldırım 20 Eylül’de Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanları ile başkent Ankara’daki Jandarma birliklerinin komutanlarıyla ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Türk kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, toplantıların Suriye ve Irak’taki gelişmelere, özellikle de Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nin bağımsızlık referandumuna, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde başlattığı askeri operasyonun beklentilerine odaklandığını söylediler. Ayrıca Türk sınırlarının güvenliği için herhangi bir gelişmeyi hesaba katarak özerk bölgeye askeri müdahale olasılığı da bu toplantıların odaklandığı konular arasındaydı. Bu toplantılar, Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sadece iki gün önce gerçekleşmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Kürdistan referandumuna cevap verme planlarının kararının bu iki kurulun toplantısı esnasında alınacağını söyledi.

Türkiye, evvelki gün Kürdistan bölgesine karşı güçlerini ve askeri araçlarını konuşlandırdı. Irak’ı veya Suriye’yi bölmek için yapılacak herhangi bir girişimin küresel bir çatışmaya yol açacağı uyarısında bulundu.

“Barzani ateşle oynuyor”

Aynı bağlamda, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, dün başkent Ankara’da düzenlenen uluslararası kültür ve demokrasi konferansı sırasında yaptığı bir konuşmada, Kürdistan bölgesinin Başkanı Mesud Barzani’nin referandum ısrarını “ateşle oynamak” olarak tanımladı. Bozdağ, bu ateşi ilk tutuşturanın Barzani olacağını, bununda bölgede büyük sorunlara neden olacağını söyledi. Bozdağ, Barzani’yi referandum kararından vazgeçmeye çağırarak, Kürt bölgesinin referandumla ayrılma kararının tehlikeli ve yanlış bir yol olduğunu ve Barzani’nin ateşle oynadığını, referandumdan vazgeçip, aklıselime başvurması gerektiğini söyledi.

Bozdağ, Kuzey Irak’ta Kürtlerin yanı sıra, Türkmenler ve Arapların da yaşadığına işaret ederek, referandumu Ortadoğu’nun güvenliğine, istikrarına ve refahına yönelik bir bomba olarak nitelendirdi. Bozdağ “ Kaldı ki Türkiye, İran, Birleşmiş Milletler ve Bağdat’daki merkezi hükümetin reddettiği gibi Kürtlerin bir kısmı da referandumu reddediyor” ifadelerini kullandı.

Bozdağ sözlerini şöyle tamamladı, “Türkiye, ulusal güvenliğini tehdit eden gelişmelere karşı gerekli önlemleri alma hakkına sahiptir. Türkiye’nin referandum konusundaki tutumu açıktır ve herkes bunun farkında olmalıdır.”