Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bekir Bozdağ: YPG üniforması giyen ABD askeri dahi olsa hedef alınacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekâtının ardından bir sonraki hedefin Münbiç olacağını art arda işaret ederken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, YPG üniforması giyen ABD askeri dahi olsa hedef alınacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şu anda Türkiye’de yaşayan 3.5 milyon Suriyeli mültecinin barındırılması amacıyla, Suriye’nin güvenli bölgelerinde yerleşim kentleri kurma planından söz ettiği ortaya çıktı.

“Eğer YPG Münbiç’ten çıkmazsa, Münbiç’e gireriz”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında Afrin Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Eğer YPG Münbiç’ten çıkmazsa, Münbiç’e gireriz, Fırat’ın doğusuna doğru devam ederiz” diye konuştu.

Bozdağ, “Münbiç’de ABD ile Türk askerlerinin karşı karşıya gelmesi gibi bir risk görüyor musunuz?” şeklinde gelen soruya, “Eğer ABD’li askerler teröristlerin kıyafetini giyer ve teröristlerin arasında gözükerek Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) karşı saldırırlarsa, hiç tereddütsüz bir ayrım yapma şansımız olamaz” dedi.

Münbiç konusunda da değinen Bozdağ, “ Eğer Münbiç teröristlerden temizlenmezse, milletimizin ve devletimizin bekası için, topraklarımızın bölünmez bütünlüğü için, sınırlarımızın güvenliği için ve yanı başımızda bir terör devleti kurulmaması için TSK bunu yapmaya mecburdur” değerlendirmesinde bulundu.

“Üçüncü harekat Münbiç’e olur”

Bozdağ, “ABD’ye Kürt birliklerini Münbiç şehrinden çekmesi için bir süre verildi mi?” sorusu üzerine, “Şu tarihe kadar diyerek net bir süre vermedik. Ama net olarak şunu söylüyoruz. Zeytin Dalı Harekatı’ndan sonra eğer buralarda bir gelişme olmazsa, Türkiye’nin başlatacağı üçüncü harekat Münbiç’e olacaktır” cevabını verdi.

Bozdağ, Türkiye’nin, Suriye’deki ABD güçleri ile çatışma gibi bir isteği olmadığını bir kez daha yineledi.

“Suriye’nin herhangi bir kesimini işgal etme gibi bir niyetimiz yok”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye’nin herhangi bir kesimini işgal etme gibi bir niyetinin olmadığını söyleyerek, Ankara ve Moskova arasında, Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı harekatı kapsamında, bir bölgeye ilişkin anlaşma yapıldığına dair iddiaları da reddetti.

Astana süreci çerçevesinde, çatışmasızlık bölgelerinden olan İdlib’te gözlem noktası kurulmasına ilişkin de bilgi veren Kalın, “Astana sürecinin bir parçası olarak, İdlib’te 12 tane gözlem noktası kurulma kararı doğrultusunda hareket ederek 5 tanesini kurduk. Şimdi, kalan 7 gözlem noktası üzerinde çalışıyoruz. Bu gözlem noktalarının oluşumunu mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için elimizden geleni yapacağız. Böylece, Astana toplantısında tartıştığımız ve kararlaştırdığımız gibi, İdlib bölgesini güvence altına alabileceğiz” dedi.

“Esed meşruiyetini kaybetti”

Türkiye’nin, Suriye’nin geleceği konusundaki tutumu ile ilgili beyanda bulunan Kalın sözlerini şöyle sürdürdü, “Beşşar Esed’in Suriye’yi birleştirmeye muktedir bir lider olduğuna inanmıyoruz. Tüm bu suçları işledikten sonra, Suriye’yi koruma kabiliyeti ve meşruiyetini kaybetti. Suriye’de yeni bir anayasa ve seçim olacak. Amaç budur. Bu kolay olmayacak. Ama son hedef budur” dedi.

Kalın, Afrin harekatına bağlı olarak, bölgeden Türk sınırına göç akını olmasının beklenip beklemediğine dair soruya, “Şimdilik herhangi bir mülteci akını beklemediğimiz gibi, aslında Afrin’e doğru bir hareket bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW), Afrin’den kaçan mültecilere sınır görevlileri tarafından ateş açıldığı ve topluca geri gönderildiklerine dair açıklamalarını yalanlayan Kalın, Türk askerlerinin bu insanları korumakla görevli olduklarını söyleyerek, Suriye’de iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana, Türkiye’nin ‘açık kapı politikasını’ izlediğini vurguladı.

Suriyelilere kalıcı konut projesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli için hayata geçirilecek yeni projeyi milletvekilleriyle yaptığı basına kapalı toplantıda açıkladı.

Toplantıda, bölgede güvenli alanların oluşturulmasının önemini vurgulayan Erdoğan, projeyi, “Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız. Hem kendi bölgemizde, hem de sınırın diğer tarafında kalıcı konutlar kuracağız. Burada yaşayan Suriyeli vatandaşları da yeni oluşturacağımız kalıcı konutlara yerleştireceğiz. Artık evlerde yaşayacaklar” ifadeleriyle anlattı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti, “AB ülkeleri, Türkiye’deki Suriyeli mültecilere yardım konusundaki anlaşmalara uymamalarına rağmen, Suriyelilerin kendi topraklarında olabildiğince çabuk yaşayabilmesi için gerekli adımları atma konusunda kararlıyız” dedi.