Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika: 2 çocuğu Suriye’de DEAŞ saflarında çatışan anne şartlı tahliye edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel’deki Federal Soruşturma Bürosu, 2 çocuğu Suriye’de DEAŞ saflarında savaşan ve örgüte finans desteği sağlamakla suçlanan anne Gita B.’nin şartlı tahliye edildiğini açıkladı.

Brüksel medyasında yer alan haberlere göre anne, ceza mahkemesine sevk edilmesi durumunda 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Gazetenin haberine göre, oğullarının Suriye’ye gitmesine engel olamayan annenin, geri dönmeleri için her yolu denediği belirtildi.

Radikal fikirlerden etkilendiler

Gazetenin haberine göre, Gita B.’nin oğulları Zekeriya ve İsmail, Kasım 2015’te Paris saldırılarının planlanmasındaki en önemli kişilerden biri olduğuna inanılan Abdelhamid Abaaoud’un yanında savaştı. Brüksel yakınlarındaki Vilvoorde’da mühendislik fakültesinde okuyan Zekeriya, Ocak 2013’te Suriye’ye gitti. Suriye’de 6 hafta kalan Zekeriya radikal fikirlerden etkilendi. Ekim 2014’te gençlerin çatışma bölgelerine gitmesiyle ilgili bir davanın ardından Zekeriya ve İsmail’in 5 yıl hapse mahkum edildiğinin açıklaması üzerine anne gazetecilere açıklama yaparak, bu kararın kendisini şoke ettiğini ifade etti. Zekeriya’dan sadece 3 ay sonra 16 yaşındaki kardeşi İsmail’in de Suriye’ye gittiği belirtildi.

Belirli aralıklarla görüştüler

Anne Gita B. yaptığı açıklamada belirli aralıklarla İsmail ve Zekeriya ile telefonda görüştüğünü fakat Suriye’nin tam olarak neresinde olduklarını söylemediklerini belirtti.

47 kişi hakim karşısına çıktı

Öte yandan ilk olarak Şubat 2015’te görülen, özellikle Suriye ve Irak’ta olmak üzere gençleri yurtdışında savaşmaya gönderen ve gidenlerle ilgili olan ‘Belçika Şeriat Topluluğu’ davasında 47 kişi yargılandı.

Ülkenin kuzeyindeki Antwerp Mahkemesi, topluluğa bağlı aktivistlere 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verirken, Belçika Şeriat Topluluğu lideri Fas kökenli Fuad Belkasım’a 12 yıl hapis cezası verdi.

Davada 5 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık Brian de Mulder’ın annesi Şarku’l-Avsat’a “Oğlum hakkında verilen karara itiraz etmeyeceğim fakat Belkasım’ın etki altında bıraktığı oğlum ve diğer gençler Suriye’ye gitti. Belkasım şimdi lüks otel benzeri bir hapishanede sadece 12 yıl kalacak. Çok üzgünüm. Bu durum çok garip” açıklamasını yaptı.

“Gençleri bölmemeliyiz”

40 ay hapis cezasına mahkum edilen sanık Jejuen’in babası Dimitri Pontiac ise “Gençleri bölmemeliyiz. Sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Belçika’da radikal ideolojiye karşı atılan yeterli hükümet adımı yok. Ancak çocuklarımızı kaybettiğimiz partiler arası siyasi bir çatışma var. Genel olarak, oğlum için verilen karardan memnunum ve karara itiraz etmeyeceğim” dedi.