Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika, DEAŞ üyesi kadınlara hapis ve para cezası verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika mahkemesi, 3 DEAŞ üyesi kadın hakkında terör örgütü faaliyetlerin katılmaktan 5 yıl gıyabi hapis ve para cezası verdi. Mahkeme ayrıca cezanın infaz edilebilmesi için söz konusu teröristlerin en kısa sürede tutuklanmaları için karar çıkarttı.

Mahkeme kararına cevaben 3 kadından ikisini savunmakla görevli Belçikalı avukat Walter Damien, müvekkillerinin Suriye’den Belçika’ya dönmek istemesinin ardından tutuklanma sürecinin hızlandırılmasına itiraz etmediğini ve Belçika mahkemesinin verdiği cezaya saygı duyduğunu söyledi.

25 yaşındaki Tatyana, 25 yaşındaki Büşra ve 30 yaşındaki Kevser hakkında terör grubunun faaliyetlerine katılmak suçlamasıyla Belçika’nın Antwerp şehrinde alınan karar uyarınca beş yıl hapis cezası ve 8 bin euro para cezası verildi.

Mahkeme, karar metninde üç kadının, DEAŞ terör örgütü saflarındaki militanlarla evlenerek, örgüt faaliyetlere katıldıklarını ve çocuklarını da bu çerçevede yetiştirerek örgüte militan sağladıklarını belirtti.
Mahkeme ayrıca Kevser’in diğer kadınların DEAŞ militanlarıyla evlenmesini kolaylaştırmada da rol oynadığını ve kadınlarında açık bir şekilde DEAŞ öğretilerini desteklediklerini gösterdiklerini söyledi. Bu durumunda onları toplum için bir tehdit haline getirdiğini ve en kısa sürede tutuklanmalarının emredildiğini vurguladı.

Mevcut koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan Yeni Flaman İttifakı ve Belçika parlamentosu üyesi olan Peter de Roover, “Kasıtlı olarak DEAŞ örgütüne katılanları ülkeye geri getirmek için çabalamayacağız” açıklamasını yaptı.

Suriye’deki 3 kadın dönmek istediklerini duyurdu

Mahkeme kararıyla bağlantılı olarak, Belçika medyası, bir önceki gün Tatyana ve Büşra’nın geçmişteki eylemlerinden dolayı pişmanlık duydukları ve bu hatalarını düzeltmek istedikleri yönünde yaptıkları açıklamalarını yayınlamıştı.

Belçika devlet kanalı VRT, söz konusu açıklamaları Suriye’nin kuzeyindeki kapalı askeri kampların birinden aktardı.

Kamu savcılığı tarfından DEAŞ üyesi dul kadınlar için beş yıl hapis istemi talebine karşı Tatyana “Bize 20 yıl hapis cezası verilse bile mahkemenin kararına saygı göstereceğiz” derken Büşra “Çocuklarımız güven içerisinde okula gidiyorlar ve Belçika’da normal bir hayat sürüyorlar. Artık hiçbir şey önemli değil” ifadelerini kullandı.

Büşra ve Tatyana, Suriye’nin kuzeyindeki kapalı bir askeri kampta VRT’nin Hollandalı televizyon muhabiri Tony Franks ile konuştu. Büşra, Rakka’dan kaçmayı başardıklarını ve Kürt güçlerine teslim olduklarını, şimdi ise Belçika’ya geri dönmeyi beklediklerini söyledi.

Suriye’de bir militanla evli olan Büşra ile beraber ülkeye giden Tatyana da DEAŞ militanlarından biriyle evlilik yapmıştı. Daha sonrasında ikisinin de eşleri çatışmalarda öldü, Büşra da yaralandı. Ailelerinin baskıları sonrasında her ikisi de 2014 yılında Belçika’ya dönmeye karar verdi ancak kısa bir süre sonra çocuklarıyla beraber yeniden Suriye’ye geri dönme kararı aldılar. 2015 yılında ülkeye yeniden dönüş yapmalarının ardından DEAŞ üyeleriyle ikinci evliliklerini yapan Büşra ve Tatyana, eşlerinin saklanmalarının ardından kapalı bir mülteci kampına sığındılar ve orada Belçikalı muhabir ile görüştüler.

Yetkililer, Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarında savaşmaya giden erkeklerden doğan çocukların sayısının 70 ila 80 arasında olduğunu ve bu çocukların soylarını belirlemek için yapılan testler ve analizlerin sonuçlarına göre Belçika’ya geri döndürülebileceklerini duyurdu.