Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika havaalanlarında ayda 100 aşırılık yanlısı gözaltına alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mart 2016’da Brüksel’de bir havaalanının ve iç hatlar tren istasyonunun bombalanmasının üzerinden iki yıl geçti. Yapılan açıklamalar Belçika havaalanlarında ayda 100 aşırılık yanlısının saptandığı yönünde. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon’un ofisinden yapılan açıklamaya göre rakamlar göz önüne alındığında Belçika polisi oldukça verimli çalışıyor. Belçika İçişleri Bakanı Sözcüsü Olivier Van Raemdonck yaptığı açıklamada “Teknolojiye yapılan büyük yatırım ve polisin yaptığı bu başarılı çalışma sayesinde patlamanın gerçekleştiği dönemden bu yana ülkemizdeki havaalanları daha güvenli bir hale geldi” ifadelerini kullandı. Patlamanın gerçekleştiği günden bu yana her ay yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Sözcü, bu kişilerin terörle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantısı olduğundan şüphe edilen şahıslar olduğunu ifade etti. Raemdonck, bu kişilerin gözaltına alınmasının tutuklanması anlamına gelmediğini, bazı durumlarda tutuklansa da çoğunlukla ifadelerinin alındığını belirtti.

Uzmanlara göre polis 2 yıl önce düzenlenen, 32 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı saldırıdan önce bazı bilgilere ulamıştı. 2015’teki Paris ve 2016 Mart’taki Brüksel saldırılarıyla ilgili olarak güvenlik güçlerinin Paris saldırılarından 3 hafta önce Halid Bekravi’nin Brüksel’de bulunan evine baskın düzenlediği ortaya çıktı. Soruşturmayı yürütenler, Halid Bekravi’nin Paris saldırısını planlayan ve daha sonra da Brüksel’deki tren istasyonunda kendisini patlatanisim olduğunu düşünüyor.

Belçika merkezli De Morgen gazetesinin aktardığı emniyet raporlarına göre 2015’in yazında Bekravi, arkadaşlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde onlara yüklü miktarda silaha ihtiyacı olduğunu söyledi. Silah tüccarıyla yan yana durduğu fotoğrafın yer aldığı aynı rapora göre 21 Ekim 2015 tarihinde Bekravi’nin evine baskın düzenleyen polis ekiplerinin herhangi bir patlayıcı veya silaha rastlamadığı için yargının tutuklama yapmadığı yazılıyor. Gazete, güvenlik güçlerinin raporuna “Bu kişi aşırılık yanlısı’’ diye bir ibare yazdığını bildirdi.

Brüksel’de terör hücrelerinin birinde kalan Bekravi, yapılan soruşturmadan 24 gün sonra, yani 13 Kasım 2015’te 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarını gerçekleştirenler arasında yer almıştı. Bekravi ayrıca 2016 yılının mart ayında 32 kişinin can verdiği Brüksel’deki metro istasyonu saldırısının da baş mimarı olarak görülüyor.

Teröristler Belçikada’ki mağazalardan herhangi bir resmi belge olmaksızın otomatik ve yarı otomatik silah satın almıştı. Brüksel saldırganlarından olan Bekravi kanuni yollardan otomatik ve yarı otomatik silahlara 30 şarjör edindi. Bu durum Belçika Silah Ticareti Yasası’nın 22. maddesindeki boşluktan kaynaklanıyor. Federal Savcı daha önce de yasadaki söz konusu boşluğa dair uyarıda bulunmuştu.

Belçika haber ajansı, Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’in Silah Ticareti Kanunu’nun 22. maddesinin silah ruhsatı olmayan kişilere cephane satışının yasaklanmasını sağlayarak düzeltilebileceğine ilişkin sözlerini aktardı. Ajans, Bakan’ın silahın ruhsatına uygun mühimmat alınması gerektiğini de ifade ettiğini bildirdi.