Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika, Noel’de terör tehdidine karşı güvenlik uygulamalarını arttırdı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika Hükümeti, sokaklarda asker bulundurma kararını 1 ay daha uzatarak, en az 1000 askerle uygulamayı devam ettireceğini açıkladı. Uygulamanın, 2 Ocak’ta bitmesi bekleniyordu.

Ülke basınına göre, bu yöndeki karar, beklentiler neticesinde, haftalık Belçika Bakanlar Kurulu toplantısında alındı.

Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, Brüksel Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Els Van Dyker, güvenlik makamlarına istikrar sağlama ve strateji merkezi kurmaya yönelik askerlerin devam eden yardım rolüne değindi.

Dyker, “Bu konuya dair tartışma devam ediyor. Ancak bugüne kadar ordu polise yardım etti. Bu durum, halka olumlu bir güvenlik duygusu hissettiriyor. Polis ve ordu arasındaki ortak çalışmalar çok iyi ilerliyor. Bu işbirliğinde herhangi bir sorun yok” dedi.

Belçika Hükümeti’nin söz konusu kararı, İstihbarat ve Güvenlik Stratejik Komitesi yanı sıra “Risk Analizi Merkezi”nden gelen bir öneri neticesinde aldığı belirtildi. Belçika’daki güvenlik durumu, 3. derecede devam ediyor. Ülkedeki en düşük acil durum seviyesi 4 derecedir. Bu bağlamda sokak ve caddelerde bin asker görev yaparken, çeşitli güvenlik misyonları çerçevesinde de 150 asker hazır bulunuyor.

Öte yandan Brüksel birkaç günden bu yana, geçtiğimiz yıl Almanya’da yaşananlara benzer bir terör riskinden kaçınmak için Noel pazarlarındaki güvenlik durumunu arttırdı. Geçtiğimiz yıl Berlin’de bir Noel pazarına TIR kullanılarak terör saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 12 kişi yaşamını yitirmişti.

Diğer taraftan askeri devriyeler, Brüksel sokaklarına, meydanlara ve alışveriş merkezlerine konuşlandı. Güvenliği korumak ve terör saldırılarını etkisiz hale getirmekle sınırlı olmadığı belirtilirken, işlerinin daha karmaşık olduğu vurgulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir güvenlik operasyonu komutanı, “Devriyelerimiz, 3 konu üzerinde çalışıyor. Bunlardan ilki, her şeyden önce olası tehditleri önlemektir. Ardından varlığımızı göstererek nüfusu rahatlatmak ve son olarak da, halkı korumak ve olay anlarında müdahalede bulunmaktır” dedi. Güvenlik nedeniyle ismini belirtmek istemeyen komutan, “Biz de aynı şeyi yapıyoruz. İşimiz sadece yürümekle sınırlı değil” ifadelerini kullandı. Devriyeler, gün boyu çalışıyor. Dört askerden oluşan iki takım sürekli bir şekilde etrafı kontrol ediyor. Bu bağlamda komutan, “İletişim kurmak için savaş sinyallerini kullanıyoruz.” dedi.

Terör tehditleri karşısında, askerlerin caddelere konuşlandırılması uygulaması, Ocak 2015 ortasında, Fransız dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen terör saldırısından birkaç gün sonra başladı. Söz konusu saldırıyla aynı gün, Hollanda sınırındaki bir şehre yönelik terör saldırısı önlenmişti. Suriye’den dönen 3 genç ile polis arasında çatışma yaşanmış, 2 saldırgan öldürülürken diğer saldırgan da yaralı ele geçirilmişti.

Belçika ordusu başlangıçta ülkedeki stratejik alanlara 200 askerle konuşlandı. Ardından bu rakam, geçtiğimiz yıl Mart ayında 1800’e yükseldi. Bu unsurlar, güvenliğin, istikrarın sağlanması ve metro istasyonları gibi önemli alanların korunması için polisle ortak çalışmaya başladı. Ancak Belçika Hükümeti, daha sonra polisleri arttırma ve askerlerin sayısını yavaş yavaş azaltma kararı aldı.

Son gelişmeler, DEAŞ’ın sosyal medya siteleri üzerinden yayınladığı Noel tatili sırasında Avrupa’yı hedef alacağı yönündeki tehditlerinden sonra geldi. Bunun yanı sıra ABD de vatandaşlarına yönelik, Avrupa’da meydana gelebilecek herhangi bir terör saldırısı konusunda dikkatli olmaları için uyarıda bulundu. Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, Sözcü Els Van Dyker, herhangi bir terör tehdidi göz önünde bulundurularak, cadde ve sokaklara sivil polis memuru takviyesi yapılığını açıkladı.