Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika polisine terörle mücadelede internet sitelerine sızma izni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika, aldığı kararla artık terörle mücadele kapsamında bazı internet sitelerine devlet destekli olarak sızma izninin sağlandığını açıkladı.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, suç örgütleri tarafından kullanılan internet sitelerine sızma talebinin Belçika Gizliliğin Korunması Komisyonu tarafından onaylandığını açıkladı. Buna göre, artık Belçika polisi başta yasadışı silah ticareti, terör, aşırıcılık ve uyuşturucu gibi suçlarla olmak üzere birçok suçu ortaya çıkarmak için bazı internet sitelerine sızabilecek.

Brüksel medyasına göre, ülkedeki suç ortalaması son yıllarda düşüş gösterirken, internet üzerinden işlenen suçlarda büyük artış gözlemlendi. Güvenlik güçlerinden edinilen bilgiye göre, internet üzerinden işlenen suçların sayısı yaklaşık 15 binken, bu rakam 6 yıl önce sadece 438’de kalıyordu. Bu tablo ilgili adımların atılması için Adalet Bakanı’nı harekete geçirdi. Bakanlık geçtiğimiz yıldan bu yana polis güçlerinin çeşitli suçların işlendiği sitelere sızabilmesine izin verecek yasa üzerinde çalışıyordu. Yasaya göre, ister gerçek isterse sahte hesaplar aracılığıyla olsun internet üzerinden yasadışı silah ticareti, terör, aşırıcılık ve uyuşturucu gibi suçlara bulaşan kişileri polisin tespit etmesi ve örgüte baskın düzenlemesi artık daha kolay hale gelecek.

Polis siber ortam aracılığıyla baskınlar düzenleyecek

Belçika merkezli Tide gazetesinin haberine göre, Belçika Gizliliğin Korunması Komisyonu, Adalet Bakanı’nın kararına olumlu yanıt verdi. Karar uyarınca Belçikalı polisler, bilgisayar korsanları veya teknolojiden anlayan kişilerin de yardımıyla, suçlulara baskın düzenleyebilecek. Haberde, polisin internet üzerinden sızmasının, uyuşturucu şebekelerinin, silah tüccarlarının ya da radikal örgütlerin içine yasa dışı yollarla sızmasından daha az risk taşıdığına işaret ediliyor.

Belçika’daki Ghent ve Louvain üniversiteleri arasında yapılan ortak çalışmada, son yıllarda bazı internet sitelerinin terörle bağlantılı dosyaların transferini ve radikal kişiler arasındaki iletişimi kolaylaştırdığı ortaya konuldu.

Daha çok sosyal medya siteleri kullanılıyor

Belçika istihbarat teşkilatı “Devlet Güvenlik Servisi” sözcüsü Ingrid Van Dailey, radikal kişilerin birbirleriyle iletişim kurarken daha çok Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya sitelerini kullandığını ve yeni programlar sayesinde bu sitelerdeki veri trafiğini devre dışı bırakabildiklerini ifade etti.

Brüksel’de birçok gözlemci, DEAŞ’la mücadelenin artık internet dünyasına ve sosyal medya sitelerine taşındığı görüşünde. Aynı şekilde Avrupa’daki yönetimler vatandaşlarını internetin gençler üzerindeki etkisine ve onları aşırıcı dünyaya sürüklemesine karşı uyarıyor.