Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika: Şeriat cemaati yöneticisi vatanına dönmekten korkuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçen hafta yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili olarak Brüksel basınında yer alan yorumlarda; Fas kökenli Fuad Belkasım’ın Belçika vatandaşlığının elinden alınmak üzere olduğu bildirildi.

Ülkenin kuzeyindeki Antwerp Temyiz Mahkemesi Antwerp’deki Federal Soruşturma Bürosu’nun 2016’dan bu yana yaptığı başvuruyu değerlendirmeden önce Anayasa Mahkemesi’nin görüşünü alma şartı koştu.

Belçikalı savcı, kamu güvenliği ve toplum için tehdit olarak gördüğü ve Belçika vatandaşı olarak yükümlülüklerini yerine getirmekte büyük oranda başarısız olduğu iddiası ile Belkasım’ı vatandaşlıktan çıkarma talebinde bulunmuştu.

Belçika Anayasa Mahkemesi, “Şeriat Cemaati” grubunun lideri Fuad Belkasım’ın vatandaşlıktan çıkartılması için herhangi bir anayasal engel bulunmadığını söyledi. Belçika yetkilileri, gençleri Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinde savaşmaya götürme suçlamasıyla Belkasım’ın faaliyetlerini yasaklamıştı.

Belçika medyası “Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre, Temyiz Mahkemesi Belkasım’ın vatandaşlıktan çıkartılma davasını inceleyebileceğini bunda herhangi bir anayasal ihlalin olmadığını” aktardı.

Geri dönmemek için Belçikalı bir kadınla evlendi

Belçika medyası Haziran ayından bu yana terör suçlamasıyla hapis cezası alan Fuad’ın vatandaşlık alabilmek ve kendi ülkesi olan Fas’a dönme ihtimalini ortadan kaldırmak için Belçika kökenli bir kadınla evlendiğini bildirdi.

Standard gazetesi 35 yaşındaki Belkasım’ın Belçika vatandaşlığı kazanma ve Fas’a dönme ihtimalini ortadan kaldırmak istediği için Hasselt şehrindeki cezaevinde, Belçikalı bir kadınla evlendiğini aktardı. Belkasım’ın bundan önce Antwerp’teki hapishanesinde bulunduğu zaman evlilik yapmak için istekte bulunduğu belirtildi. Fakat talebi, bu dosyadan yetkili olan Belediye Meclisi üyesi tarafından reddedildi. Meclis Üyesi’nin eski görevinden ayrılan ve şimdi Belçika hükümetinde Devlet Bakanı olan Kürt kökenli Türkiyeli politikacı Zuhal Demir olduğu aktarıldı.

Suçlamaları reddetti

Fuad, 3 yıldır Şeriat Cemaati davasının sonuçlanması için Belçika’da geçici cezaevinde tutuluyor. Şeriat Cemaati grubu kuruculuğu ve yöneticiliği ile hakkında 2015’te 12 yıl hapis ve 30 bin euro para cezası istiyor. Mahkeme, onu Belçika’daki Şeriat Cemaati grubunun kurucusu ve lideri olarak görüyor. Belçika gazeteleri, Fuad’ın Belçika’daki radikal eylemlerde ve gençlerin farklı bölgelerdeki savaş meydanlarına gönderilmesinde büyük bir rol oynadığını kaydetti. Ancak duruşması sırasında Fuad kendisine yöneltilen suçlamaların tümünü reddetti.

Mahkumiyeti sırasında hakkında nefret ve ayrımcılığı savunmak gibi birçok suçtan dava açıldı. Bu sebeple savcı, Yüksek Temyiz Mahkemesiden Belkasım’ın Belçika vatandaşlığından çıkartılması talebinde bulundu. Savcı “Belkasım Belçika’ya ne verdi? Sadece topluma yönelik tehditler” ifadelerini kullandı.
Ocak 2017’de Fuat Belkasım, ülkedeki yargı makamlarının vatandaşlıktan çıkartma konusunu değerlendirmeye başladığını ve bunun bir tesadüf olmadığını söyledi.