Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika, Suriyeli 150 mülteciyi ülkeye kabul edeceğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika, farklı din mensuplarının liderleri ile birlikte insani krizin önüne geçmek için Lübnan’da ve Türkiye’de bulunan 150 Suriyeli mülteciyi ülkesine almaya karar verdi.

Girişim koordinatörü ve aynı zamanda Brüksel’deki Hristiyan topluluğu derneği üyesi Jan De Volder, Göç Bakanlığı’nın en kısa zamanda konuya ilişkin bir anlaşma imzalayacağını söyledi.

Koordinatör, dün yerel basına yaptığı açıklamalarda girişimin din ayrımı yapmaksızın yaklaşık 150 mülteciyi kapsayacağını, ülkeye kabul edileceklerin çoğunluğunun yaşlılar ve çocuklu ailelerden oluşacağını kaydetti. Sağlık sorunları olanlara öncelik verileceğini vurguladı.

Devolder, 2018 yılı boyunca Belçika’ya getirilen kişilerin kontrol edilebilmesi için girişimin güvenlik birimleri ile koordineli bir şekilde yapılacağını söyledi. Ülkeye kabul edileceklerin dini dernekler, yardım kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin himayesinde sağlanacağını ifade etti.

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi derneklerinin Suriyeli mültecileri bir araya getirmek için birleştiklerini ve böylelikle çeşitli dini gruplar tarafından denetlenen bu çalışmadaki çok kültürlülükten memnun olduğunu söyledi.

Belçika basınında çıkan haberlere göre son iki yıldır yüzlerce Suriyeli Hristiyan ülkeye giriş yaptı. Geçen yılın sonunda Belçikalı yetkililerin, 37 Hristiyan’ın Suriye’den özellikle de Haseke’den kaçmasına yardım ettiği aktarıldı. Bu haber, Brüksel’deki Göçmenlik ve Mülteci İşleri Bürosu tarafından onaylandı.

Belçika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Didier Vanderhasselt de bu girişimin Dışişleri Bakanlığı’nın onayıyla ve yardımlarıyla yapıldığını doğruladı.