Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika terör listesine aşırı sağ ve sol isimleri de ekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel: Abdullah Mustafa/Şarku’l Avsat

Belçika Terör Risk Analizi ve Kriz Yönetim Merkezi, terör listesini genişletmeye karar verdi.

Buna göre liste yalnızca DEAŞ saflarında savaşmak üzere Suriye, Irak gibi çatışma bölgelerine giden teröristlerle sınırlı kalmayacak.

Merkez, terör listesine ülkesindeki 16 şiddet yanlısı solcu ile, 7 sağcıyı da eklemeye karar verdi. Brüksel’de medya, son zamanlarda şiddet olaylarından sık sık bahseder oldu. Örneğin, Fransızca konuşulan bir bölge olan Harin’de bir hapishanenin yapımını engelledikleri için bazılarının Federal Mahkeme tarafından yargılandığını açıkladı. Bu kişiler şiddet kullanan bir örgüte mensup. Ülkenin güneyinde de sağcı olarak bilinen şiddet yanlısı kişiler bulunuyor. Onlardan biri olan Thomas Ponts, şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle dört yıl hapis cezasına çarptırılmış.

Yine bu listeye eklenme ihtimali olan kişiler hakkında da çalışmalar sürüyor. Bunlar arasında ülke çapında tanınan bazı isimler de var. Bazı Belçika gazetelerinde yer alan habere göre terör listesine aşırı sağ ve soldan 20 kişi daha eklendi. Liste kraliyet kararnamesiyle genişletildi. Böylelikle terör veri tabanı yalnızca radikal İslamcılara odaklanmamış oldu.

Ağustos ayı sonlarında savaş kaçakçıları sorunu ile 2015’teki Paris saldırıları ile 2016’da ortaya çıkan şiddet yanlısı sağcı örgüt Belçika emniyetini endişeye düşürdü. Emniyet bu nedenle bazı bölgelerde vatandaşların davranışlarını gözetlemek için bazı birimler oluşturdu. Özellikle mültecilerin bulundukları yerler ve camilerde eylem yapılmasından endişe ettiler.

İslam’ın yayılmasını bahane ederek yapılan bu eylemleri engellemek amacıyla polis hem ırkçı kişilerin davranışlarını izliyor hem de sosyal medya hesapları takip ediliyor. Bu bağlamada emniyet güçleri bazen saldırılar da düzenlemek zorunda kalıyor. Bu bağlamda Belçikalı Adalet Bakanı Jens Quinn, “Göçmen ve sığınmacıları koruma” başlığı altında yapılan eylemlerin şiddet kullanmaya dönüşmesi konusunda istihbarat birimlerini uyardı.

32 kişinin ölümüne ve 300 kişinin de yaralanmasına yol açan Brüksel bombalamalarından birkaç gün sonra, insanlar, facia kurbanlarının aileleriyle dayanışmak için mum ve çiçek koymak üzere Brüksel’in merkezinde bulunan İşçi Meydanı’na akın etti. Burada güvenliği geçmek isteyen bazı sağcılar, İslam ve göçmenler aleyhine sloganlar atmışlardı. Belçika Başbakanı ve diğer parti liderleri Belçikalıların acılarını paylaşmak için meydanda bulunan yabancılar olduğu halde yapılan bu eylemleri kınamışlardı.

Sağcı Flaman Partisi birçok partinin imzaladığı yabancı düşmanlığına karşı kaleme alınan bildiriyi imzalamayı reddetmişti.

Sağ kanat Flaman Blang Partisi lideri Philippe Dionter, ölüm cezasının yeniden iadesi de dahil olmak üzere Mart 2016’daki Brüksel bombalamaları sonrasında terörizmle mücadele etmek için bir dizi öneride bulundu, ancak teklif meclis üyelerinin ihtiyaç duyduğu desteği bulamadı ve böylece proje doğmadan önce durdurulmuş oldu.