Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika terörle bağlantılı 100’den fazla mahkumu serbest bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika makamları, geçen yıl, aşırılık veya terörizmle ilgili suçlardan hüküm giymiş 76 kişiyi serbest bıraktı. Bu yıl ise ceza süresini dolduran 28 kişiyi serbest kalacak.

Devlet Güvenlik Servisi tarafından hazırlanan ve Evening Standard gazetesi tarafından ortaya çıkarılan bir rapora göre, “Bu yıl serbest bırakılacak 12 kişi, bazılarının “yabancı savaşçılar” olarak adlandırdığı grubun içinde bulunuyor. Aralarında daha önce eş-Şebab Hareketi’nde savaşmış olan Mustafa kod adlı biri, on profesyonel suçlu ve terörizmle ilişkileri olduğu suçlamasıyla hüküm giyen altı kişi var. Ayrıca, Belçikalı Müslüman Jean-Louis Denis’in de aralarında olduğu, nefret söyleminin yayılmasına destek olmakla suçlanan kimseler de grubun içinde bulunuyor.

Raporda, geçen yıl, aralarında aşırılık ve terörizmle bir şekilde ilişkisi olan kişilerin de bulunduğu 76 kişinin serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Serbest bırakılanlardan 13’ü hakkında tahliye kararı verildi. Geri kalanlar, geçici olarak veya sıkı şartlar altında serbest bırakıldılar ve elektronik bilezikler aracılığıyla takip ediliyorlar. Bazıların sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Evening Standard gazetesi, “Geçtiğimiz yıl serbest bırakılan 76 kişiden hiçbirinin cezaevinden çıktıktan sonra suç işlemediğini” belirtti.

Belçika’da dağınık bölgelerde 14 şubesi bulunan; polis, iç istihbarat, devlet güvenliği ve terörist risk analiz merkezlerini içeren “iç iş” ekibi oluşturuldu. Grup bağnaz, ayrılıkçı ve radikal fikirlerden etkilenen kimseler hakkında oluşturulan dosyayı takip etmek adına ayda bir toplantı düzenliyor.

Ancak, haklarında kesin olarak tahliye hükmü verilen kimselerin izlenmesi ile ilgili bir takım sorunlarla karşı karşıya kalınıyor. Bu kimseler elektronik bilezikler gibi herhangi bir zorunlu gözetime tabi tutulmamakla beraber aralıklarla polis bürosuna gitmek zorunda da değiller. Ayrıca polis, yasal olarak kendisine yetki verilmeyen farklı gözetim yöntemlerini de kullanamaz.

Bu bağlamda, ‘tahliye edilen militanlar için bazı kısıtlamalara ihtiyaç duyulduğu ve kontrol için zaman zaman polis bürosuna gitmeleri gerektiğine dair’ parlamentodan birtakım sesler yükseldi.

Daha önce bu çağrı, Sosyalist Parti’den ve Falford Belediye Başkanı olan Hans Ponte tarafından yapıldı. “Bu yaptırımlar, aşırılık ve terörizm dışındaki suçlar için uygulanıyor” diyen Ponte, “Neden bunu radikal fikir sahiplerine uygulamıyorsunuz? Bu şekilde hareketlerini izlemek için ayaklarının etrafına elektronik bilezikler yerleştirilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Ponte, geçen Mart ayında şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Burada, Suriye’de savaşmak için giden ve yargılanan savaşçıların sayısı var. Yakında serbest bırakılacaklar. Bu durumda söylenmesi gererken, ‘istenen başarıların’ elde edilemediğidir. Suriye’de savaşa katılan ve şimdi hapishanede bulunan savaşçılardan bazıları, kasten erken bırakılmamayı tercih edecekler. Çünkü hapis süreleri bitene kadar cezaevinde kalmayı istiyorlar. Brüksel’deki bazı uzmanlara göre, şartlı tahliye dilen kimselerin farklı şekillerde izlenmeleri gerekiyor.”

Belçika Sosyalist Partisi lideri, “Bu tutuklular uzun süre gözetim altına alınmalıdır. Bu süre 5, 10 hatta 15 yıl sürebilir.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu yaptırımlar, masum insanların hayatına kasteden terör saldırılarına karışan insanlara uygulanmalıdır.”

Ponte, çatışma bölgelerinde savaşa katılmalarının ardından cezaevine giren tüm kişiler için bu yaptırımların uygulanmasını talep etti. Ponte, “Böylece bu kimselerin faaliyetleri uzun yıllar izlenebilir ve toplum muhafaza edilir” dedi.

Belçika parlamentosundaki Flanders Alliance Partisi başkanı Peter Dobrover, muhalefetteki Ponte’nin çağrısına karşı herhangi bir itirazda bulunmadı.

Peter Dobrover, şu anda koalisyona liderlik eden partisi adına sözlerine şöyle devam etti: “Bu insanları gözümüzün önünden ayırmamalı ve ciddi bir şekilde onları kontrol etmeliyiz.”