Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika vatandaşlığından çıkartılan ‘Şeriat Cemaati’ liderinin Fas’a iadesini bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel: Abdullah Mustafa/Şarku’l Avsat

Belçika’nın kuzeyinde yer alan Anvers kentindeki Temyiz Mahkemesi, dün, yetkililerin birkaç yıl önce faaliyetlerini yasaklamayı kararlaştırması öncesinde Belçika’daki Şeriat Cemaati’nin liderliğini yapan Fas asıllı Fuad Belkasım’ın vatandaşlıktan çıkartma kararı aldı.

Belkasım’ın avukatı, yetkililerin müvekkilini Fas’a iade etmek için hemen işlemlere başlamasından endişelendiğini söyledi. Avukat Liliane Verjauw, mahkeme kararının Belkasım’ın ailesi ve daha çok da kendisi için bir felaket olacağından dolayı, onun Fas’a sınır dışı edilmesi yönündeki karara karşı çıkmak için her türlü çabayı gösterme sözü verdi.

Mahkeme kararına göre Belkasım artık Belçikalı uyruklu değil, sadece Fas uyruklu. Avukat, kararın amacının Belkasım’ı Fas’a sınır dışı etmek olduğunu söyledi. Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken ise konu hakkında Twitter’dan, “Terörist bir liderin vatandaşlığını kaybetmesi mükemmel bir durum. Ancak bu, terörden suçlu bulunduğunda otomatik olarak gerçekleşmelidir” yorumunu yaptı. Bakan, Flaman İttifak Partisi’ndeki meslektaşı Kevin Metsu’nun bu konuyla ilgili bir yasa tasarısı hazırladığına işaret etti.

Anvers’teki başsavcı, davanın duruşması sırasında şunları söyledi: “Belkasım Belçika’da Şeriat Cemaati’ni kurdu. 2015 yılının Ocak ayında 12 yıllık hapis cezasına ve 30 bin euroluk para cezasına çarptırıldı. Bir Belçika vatandaşı olarak yükümlülüklerine saygı duymadı ve kamu güvenliğine karşı sürekli bir tehdit oluşturdu. Gözettiği haklar, sadece yararlandığı ve radikal fikirleri yaymada kullandığı haklar oldu.”

Avukat Liliane Verjauw Belkasım’ın yaptığı hataları kabul etti. Ancak, onun bu derecede tehlikeli olmadığını ve yaptıklarına pişman olduktan sonra artık bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Şimdi istediği tek şeyin, burada ailesiyle birlikte kalmak, çalışmak ve normal bir hayat sürmek olduğunu belirtti.

Mahkeme, geçtiğimiz Eylül ayı sonlarında, başsavcılığı ve savunmayı dinledi. Savcılık Belkasım’ın radikal fikirlerini yaymaya devam edene kadar Belçika’da kalmaya hevesli olduğunu söylerken avukatı ise Belkasım’ın artık bir tehdit oluşturmadığını ve olanlardan pişman olduğunu belirtti. Medya organlarının bildirdiğine göre avukat Liliane Verjauw şu açıklamaları yaptı: “Belkasım, mahkemeye Belçika’da doğup büyüdüğünü ve ailesiyle birlikte kalmak istediğini söyledi. Belçika’daki Şeriat Cemaati’nin kurulmasının radikal faaliyetler yapmayı amaçlamadığını, ancak işlerin bir şekilde kontrolden çıktığını ifade etti. Kendisinin Fas’a iade edilmesi yönünde bir karar verilmemesini umduğunu ve çalıştığı ve daha önce 2004 seçimlerinde oy kullandığı Belçika’da kalmayı istediğini belirtti.”

Brüksel’deki medya organlarına göre, Anayasa Mahkemesi tarafından Şubat ayında alınan karara ilişkin bir yorumda, Haziran ayında, yakında Belkasım’ın vatandaşlığının geri çekileceği duyurulmuştu.

Anvers’teki Temyiz Mahkemesi, Belçika Başsavcısının kamu güvenliğine ve topluma yönelik bir tehdit oluşturduğunu ve bir Belçika vatandaşı olarak yükümlülüklerine bağlı kalmadığını düşündüğü Belkasım’ın vatandaşlığının geri çekilmesi için Federal Soruşturma Bürosu tarafından 2016’dan beri sunulan talebi değerlendirmeden önce Anayasa Mahkemesi’nin görüşüne başvurulmasını şart koşmuştu.

Belçika Anayasa Mahkemesi, gençleri askere alması ve Irak ve Suriye gibi çatışma bölgelerine göndermesinden bu yana yıllardır Belçika makamları tarafından faaliyetleri yasaklanan Şeriat Cemaati’nin lideri olan Fuad Belkasım’ın vatandaşlığının iptal edilmesi olasılığına dair anayasal bir engel bulunmadığını söyledi. Belçika medyasında şu ifadelere yer verildi: “Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre, Temyiz Mahkemesi, Belkasım’ın vatandaşlığının geri çekilmesinde herhangi bir anayasal ihlal bulunmadığı gerekçesiyle bu dosyayı inceleyebilir.”

Belçika medyasının bildirdiğine göre terörle bağlantısı olması nedeniyle şu anda hapis cezasından hüküm giyen Fuad Belkasım, geçtiğimiz yıl haziran ayı ortasında, vatandaşlığının iptal edilmesi ve ana vatanı olan Fas’a iade edilmesi olasılığından kaçınmak için Fas kökenli Belçikalı bir kadın ile evlendi.

Brüksel’de yayın yapan “Standart” gazetesine göre, 35 yaşındaki Belkasım, Hasselt şehrinin hapishanesinde evlendi. Belkasım bununla, vatandaşlığının geri alınması ve Fas’a iade edilmesi olasılığından kaçınmak istedi. Gazate, Belkasım’ın Anvers’te hapsedildiği dönemde evlenmek için birkaç talepte bulunduğuna işaret etti. Bununla birlikte, tüm bu taleplerin, bu konuyla ilgilenen bir belediye üyesi olan, daha sonra bu görevinden ayrılan ve hali hazırda fırsat eşitliği ve yoksullukla mücadeleden sorumlu devlet bakanı olan Zuhal Demir tarafından reddedildiğini belirtti.