Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika’da ABD saldırısının ardından sinagogların korunması için sıkı önlemler alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’nın Antwerp (Anvers) şehrinde yaşayan Yahudiler, ABD’deki sinagog saldırısından sonra yaklaşık 40 sinagogun güvenliğini artırdı. Yahudi Topluluk Teşkilatı’nın yetkililerinden Michael Frailish, 11 kişinin öldüğü ve 6 kişinin de yaralandığı antisemitik saldırının Anvers’teki Yahudileri derinden etkilediğini ifade etti.

Yerel basına açıklama yapan Frailish, Anvers’teki Yahudilerin, tüm sinagoglardaki güvenliğin hemen artırılmasına karar verildiğini söyledi. Frailish, bu kararın Belçika polis ve ordusunun görevin yerine getiremediği anlamına gelmediğini aksine Yahudi mahallelerindeki güvenliğe büyük bir önem verildiğini ifade ederek, “Bunun için bütçe ayıran yetkililere teşekkür ederiz ancak bu durum Yahudi mahallelerinde daha fazla dikkat gerektiriyor” dedi.

20 binden fazla Yahudi yaşadığı Anvers’teki Yahudi Topluluk Teşkilatı yetkilisi sosyal medya üzerinden yayılan nefret mesajları konusunda daha fazla önlem alınması gerektiğini söyleyerek, “ABD’deki sinagoguna saldırı yapan kişi yakın zamanda sosyal medya üzerinden düzenli olarak Yahudi karşıtı mesajlar yayınladı. Bu mesajları görmezden gelemeyiz. Çünkü bu mesajlar yakın zamanda planlanan saldırıya dair uyarı mesajı olabilir” diye konuştu.

2014’te Brüksel’de bulunan Musevi Müzesi’ne saldırı düzenlenmişti

24 Mayıs 2014’te Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Musevi Müzesi’ne düzenlenen terör saldırısında 2’si turist, 2’si müze çalışanı 4 kişi hayatını kaybetmişti. Ocak 2014’te Brüksel’deki Yahudi Müzesi’ne düzenlenen saldırının şüphelisi Mehdi Nimush’un avukatı, müvekkilinin olayla bağlantısı olduğunu itiraf etmiş ama müvekkilinin ateş etmediğini söylemişti. Avukat bu açıklamayı Belçika’daki Danışma Mahkemesi’nin saldırıyla bağlantısı olduğu şüphelenilen Mehdi Nemmouche, Nasır Bandrar ve Münir Fethullah’ın Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesine karar vermesinin ardından yapmıştı. Yetkiller hala Nemmouche ile aynı videoda yer alan ve kimliği belirlenemeyen 4. şüpheliyi arıyor.

Soruşturmaların ve restorasyonun tamamlanmasının ardından müze yeniden ziyaret ve kültür aktiviteleri için ziyarete açıldı. Bu etkinliklerden en çok rağbet gören ‘Brüksel Toprakları’ adındaki sergi oldu. Geçtiğimiz yılın sonlarında açılan sergi, Mart ayına kadar devam etmişti.

Yetkililer, müzeyi kapatmamızı talep etti

Brüksel’deki Yahudi Müzesi müdürü Philippe Blondin, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “2014 yılındaki saldırının ardından yetkililer, ayrıntılı soruşturma yürütülmesi için müzeyi kapatmamızı talep etti. Soruşturma tamamlanana kadar müzeyi kapatacak olmaktan dolayı üzgündüm. Fakat bu bizim görevimizi yerine getirmemizi engellemedi. Onarımlar yaparak müzeyi yeniden ziyarete açtık” diye konuştu.