Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika’da bazı dini kitaplara ‘Yahudi’ incelemesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel’deki İslam ve Kültür Merkezi Müdürü Masri Samer Ebu el Suud, terör riskleri analizinde uzmanlaşmış bir Belçikalı kuruluşun raporunda yer alan ‘Belçika’daki Merkez ve camilerde yer alan kitaplarda Yahudi aleyhtarlığı yapıldığı ve aşırılığı teşvik ettiği’ konusuna ilişkin bir iç soruşturma açmaya karar verdiklerini bildirdi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Ebu el Suud, söz konusu rapor nedeniyle rahatsızlık hissedip, Merkez içinde müfredata uygunsuz kitap veya metinler sızdırılıp sızdırılmadığını tespit edebilmek için hemen bir iç soruşturma açılmasını kararı aldığını ifade etti.

Yetişkinlerin kitaplarına özel inceleme

Küçük çocuklara eğitim verilen kitapların piyasada satılan kitaplar olduğuna dikkat çeken Müdür, yetişkin öğrencilerin eğitiminde kullanılan kitapların bazı bölümlerinde herhangi bir şüphe ya da çekince oluşturabilecek bölümler varsa görebilmek adına harekete geçeceklerini belirtti.

“Arap ülkelerinden kimse bu kitapları finanse etmiyor”

Belçika’daki en önemli vaizlerden biri ve Müslümanlar Yönetim Kurulu Genel Meclis üyesi olan Şeyh Nur el-Din el-Taveel, söz konusu rapora cevaben Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bence Arap ülkelerinin hiçbiri bu kitapların yayınlanmasını finanse etmiyor. Belki bazı şahıslar veya kuruluşlar tarafından sağlanmış olabilir. Fakat, basın bazen hükümetler ve şahısların eylemleri arasında ayrım yapmaz. Bu diğer dinlerde de olabilir. Mesela Belçika’da devlete bağlı olmayan Hristiyan kuruluşlar var. Bunların Afrika ve Asya’da faaliyetleri var ve özel finansmanları var. Bu Hristiyanlık dinini yaymak için gönüllülük esaslı bir yardım işidir” dedi.

“Müslümanlar, Yahudilere saygısızlık yapmadı”

Yahudi aleyhtarlığı konusuna da değinen Şeyh Nur el-Din, “Tarihte, Müslümanlar Yahudilere hiçbir saygısızlık etmediler. Bu anti-semitizm Avrupa ülkelerinde gerçekleşti, onlar milyonlarca Yahudiyi öldürdü. Ama buradaki gençlerdeki sorun, Müslüman Kardeşler, Hamas ve diğerleri gibi Filistin davasını savunan ve buna Yahudi düşmanlığını karıştıran bazı gruplar tarafından yayıldı. Bu nedenle, burada yetişen bazı gençlerin İsrail’in siyasi alanı ile Yahudiler arasında ayrım yapmadığını görüyoruz. Bu yüzden bazı düşmanlıklar ortaya çıkıyor. Bu yüzden, gençler için Yahudi dinine ve ona mensup olanlara saygılı olmaları gerektiğine dair farkındalık yaratmak gerekir. Sonuç olarak, söz konusu kitaplarda sorunlar olabilir. Geçmişte hatalar yapıldığı söylenebilir. Umarım kardeşlerimiz bu hataları düzeltir” dedi.

Rapor önümüzdeki hafta görüşülecek

Fransız haber ajansı AFP’de yayınlanan söz konusu raporda, bazı vaizleri ve din üzerine çalışamalar yapan öğretmenlere eğitim verilen kitaplarda ‘esas olarak geleneksel ortaçağ hukukundan esinlendiği’ belirtilerek, ‘aşırıcılık, yabancı düşmanlığı ve anti-semitizm’ hakkında sorunlu içerik barındırdığı bilgisi verildi.

Belçikalı milletvekiller, önümüzdeki hafta İslam ve Kültür Merkezi Müdürü ile rapor hakkında görüşeceklerini dile getirdi.