Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika’da terör kurbanları için çıkarılan yeni yasa tartışmalara yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika Ekonomi Bakanı Chris Peters’ın, öne sürdüğü terör mağdurları için tazminat niteliğinde olan yeni yasa, tartışmalara neden oldu. Yine bazıları da, terör kurbanlarının haklarını savunan derneklerin aynı amaçla öne sürdüğü projeye karşı çıktı. Bu derneklerden biri de V-Europe Derneği.

Sorunu gündeme getiren La Libre Belgique Gazetesi’nin haberi ise şöyle:

“22 Mart 2016’da Brüksel ve Zevantem’de meydana gelen ve 300 kişinin yaralanmasına, 32 kişinin de ölümüne yol açan saldırıdan sonra kurulan derneğe göre, bu yasa tasarısı bütün taleplerle çelişiyor.”

Avukat Nicholas Estian, “Devletin tazminat sorumluluğunu üstlenmesini talep ediyoruz. Terörist saldırılarla ilgili olarak mevcut Belçika rejimi, mağdurlar için Mali Destek Komitesi ve sigorta şirketleri aracılığıyla Devlet müdahalesini telafi ediyor. V-Europe Derneği’nde de bir kopyası bulunan, Ekonomi Bakanı’nın yasa tasarısı ise, mevcut sistemi güçlendirmeye hizmet ediyor.” açıklamasında bulundu.

Tekrar bir müzakere olmaksızın ya da mahkemeye başvurmaksızın Hükümetin yasa tasarısında tazminat belirleyebileceğini ifade eden Estian, “Saldırı üzerinden bir yıl geçtikten sonra meydana gelen manevi zararın da giderilmesi gerekiyor, hatta maddi tazminat ödenmemiş olsa bile.” şeklinde konuştu.

Fransızların 80’lerde Garanti Fonu inşa ettiğini belirten Estian, kurulan bu fonun yüksek limitlere varmaksızın hedeflediği tazminleri tam olarak gerçekleştirdiğini söyledi. Estian ayrıca “Tazminatın karlılık hedefleri olan özel sektöre bırakılması, karmaşık sisteme geçilmesi yönünde bir korkuya yol açmaktadır. Durum böyle olduğu takdirde, sigorta şirketleri de farklı tutumlar içine girecektir” dedi.

V-Europe yöneticileri, teklifler hakkında istişarede bulunmadığıiçin pişman olmuş durumda.

V-Europe Derneği Başkanı Philippe van Steenkiste ise, “Ne zaman yeni bir yasa tasarısı çıksa, hükümetin tersi yönünde gittiğimizi fark ettik,” dedi.

Geçen yılın ilkbaharında, Belçika Federal Sigorta Komisyonu tarafından yayınlanan rakamlara göre ‘22 Mart 2016’da Brüksel ve Zaventem’deki terörist saldırıların kurbanlarının dörtte üçünün hak ettikleri tazminatın bir kısmını aldığına’ dair Brüksel’den bir açıklama gelmişti.

Bu açıklama ise, Belçika Federal Sağlık Bakanı Maggie de Block’un “Kurbanların küçük bir kısmına tazminat sağlanmıştır.” şeklinde daha önceki açıklamasına karşılık yapılmıştı. Maggie de Block’un iddiasına göre, sigorta şirketleri kurbanların sadece dörtte birine tazminat ödedi. Buna rağmen, Federal Komisyon bu eleştirileri reddederek Federal Ekonomi Bakanı Chris Peters tarafından onaylanan rakamları sundu.

Peters yaptığı açıklamada, “Tazminatlar konusunda sigorta şirketiyle görüştüm. Onların cevabı ise toplam bin 361 kişinin yüzde 75’inin zaten tazminat almış olduğu yönündeydi. Bu da daha önce tartışılandan farklı bir sayı. Bütün kurbanların hak ettiklerine kavuşabilmeleri için baskı yapmaya devam ediyorum. Federal Sigorta Acenteliği’nden bu görevi tam olarak yerine getirecekleri yönünde taahhüt aldım” açıklamasında bulundu.

Geçen yılın Şubat ayında, terör saldırılarının kurbanları için ulusal dayanışma tüzüklerinin kurulmasına ilişkin kanunun kabul edilmesinden sonra taslak, Belçika Parlamentosu Sağlık Komitesine sunulmuştu.

Tüzük, özellikle tazminat aylığı verilmesini içeriyor ve hakkı olan kurbanlar için sağlık bakım maliyetlerini iyileştirmeyi de hedefliyor. Bununla birlikte saldırı kurbanlarını temsil eden derneklere göre de ‘öne sürülen metinler tatmin edici değil, bu yüzden güncellenmeli’. ‘Life For Brussels’ ve V-Europe tarafından yönlendirilen mesajın anlamı da bu yönde.

İki sivil toplum kuruluşu, Başbakan Charle Michel ile görüşmeleri münasebetiyle, 21 Şubat 2017’de yaptığı çağrıyı şu sözlerle yeniledi:

“Kurbanlar, hükümet tarafından göz önünde bulundurulmayı bekliyor. Ayrıca ulusal statülerinin ‘kurban’ olarak kabul görmesini ve uzun vadeli tazminatları ile tıbbi harcamalarının geri ödenmesini istiyorlar. Devlet, gerçek durumu göz önünde bulundurarak bunları uygun bir şekilde tazmin etmelidir.”