Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçika’da yolcuların kimlik bilgilerini kaydetme uygulamasının kapsamı genişletildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel/Abdullah Mustafa

Terörle mücadele ve büyük suçlara karışanların izlenmesi çerçevesinde Brüksel’de yolcuların kimlik bilgilerinin kayıt edilmesi uygulaması tren ve otobüs seferlerini kapsayacak şekilde genişletildi. Belçika, AB içerisinde yolculuk edecek yolcuların kimlik bilgilerini doğrulama sistemini sürdürme kararı aldı. Bu sistemin geliştirilmesi görevi, bu hükümetin son aylarında içişleri bakanı olan Jan Jambon’un görevleri arasında yer alacak.

2019 yılından itibaren tüm hava yolları şirketlerinin yolcuların kimlik bilgilerini kaydetme sistemini uygulamaya başlaması bekleniyor. Belçika, yolcuların kimlik bilgilerini kaydetme sisteminde öncü sayılıyor. Belçika’daki hava yolcularının yaklaşık %30’unu taşıyan Brüksel Hava Yolları Şirketi’de yeni yasaları uygulayan ilk şirket oldu.

“Kayıt sistemi havayolu şirketlerine tamamına uygulanacak”

Brüksel medyasında yer alan haberlere göre, Jan Jambon; ”Hedefimiz; 2018 yılının sonuna kadar hava yolu şirketlerini kullanan yolcuların %75’nin kimlik bilgilerini kayıt altına almak, 2019 yılından itibaren ise Belçika’da çalışan tüm havayolu şirketlerinin bu sistemi kullanmasını sağlamaktır” dedi. Bu sistem sayesinde, uyuşturucu kaçakçıları yakalamak ya da teröristler ile farklı suçlar işleyen kişileri güvenlik güçlerine bildirilmesinin mümkün olduğunu ve yaz mevsimi boyunca birçok çocuk kaçırma eyleminin engellendiğini belirtti.

İçişleri Bakanı; ”Kimlik bilgilerini kaydetme sisteminin demiryolları ve karayolları taşımacılığına da uyarlanması için hazırlıklar sürmektedir. Eurostar demiryolu şirketi ile Felix otobüs şirketi ile deneme projelerine başlanmıştır” diye ekledi.

Belçika makamları, otobüs ya da tren aracılığıyla Avrupa ülkeleri arasında yolculuk yapmak için bilet almak isteyen kişilerden kimlik bilgilerini talep ediyor. Bu şekilde, terör eylemine katılan herhangi bir kişinin izlediği rotayı belirleniyor. İki yıl önce Almanya’da yılbaşı pazarlarına terör saldırısı düzenleyen Enis Amiri’nin, İtalya’da güvenlik güçlerinin kurmuş olduğu pusuda öldürülene kadar aralarında Hollanda, Belçika ve Fransa’nın da bulunduğu birçok Avrupa ülkesi arasında dolaştığının ortaya çıkmasının ardından bu sistemin demiryolları ve kara yolları taşımacılığında da kullanılması kararı alındı.

834 kişi yakalandı

Hava yolları şirketleri ile Belçika içişleri bakanlığı arasındaki yolcuların kimlik bilgilerinin paylaşılması uygulamasının geçtiğimiz aylarda başarılı sonuçlar elde etmesi ile böyle bir adım atılması kararı alındı. Tam olarak geçen Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanan bu yeni sistem hakkında İçişleri Bakanı Jambon; ”Kimlik bilgilerinin paylaşımı ile içişleri bakanlığında arananlar listesinde adları bulunan 834 kişi bulundu” diye konuştu.

Brüksel medyasına göre, Brüksel havalimanı polisi, suçu önlemek ya da farklı suçlardan aranan kişileri tutuklamak için harekete geçerek 80’den fazla kişiyi tutukladı.

Çocuk kaçırma eylemleri engellendi

Diğer yandan içişleri bakanlığı sözcüsü, bu sistem sayesinde terör ve diğer suçlarla mücadele alanında başarılar elde edildiğini belirtti. Örneğin 18 çocuk kaçırma eyleminin engellendiğini, uyuşturucu ve sahtekarlık suçlarından arananlar ile terör ve radikal unsurlarla ilişkisi olduğundan şüphelenilen kişilerin tutuklandığını kaydetti.

“De Standart” gazetesinde yer alan habere göre, federal polise bağlı Federal Siber Suçlar ile Mücadele Birimi, personel eksikliği sorunundan muzdarip. Gazete haberinde; ”Bu birimin personel sayısının 44 olması gerekiyor. Ama halihazırda bu birimde sadece 13 kişi görev yapıyor. Soruşturma Yargıçları Derneği, personel eksikliğinin birçok soruşturmanın gecikmesine neden olduğunu bildiriyor” dedi.

“Tek ihtiyacımız daha fazla personel”

Soruşturma Yargıçları Derneği’nden Philippe Vanilento; “Personel eksikliği, halihazırda devam eden soruşturmaları etkiliyor. Son derece karmaşık davalarda karmaşık soruşturmalar yürütebilecek ve bilgisayar teknolojilerinin her alanında önemeli ölçüde bilgi sahibi kişilere ihtiyacımız bulunuyor. Soruşturma ekibinin kurulmasından bir müddet sonra neredeyse yarıya düşürülen personel sayısı nedeniyle yavaşlayan birçok soruşturma var. Elimizde sadece 10 kişiden oluşan bir ekip bulunuyor. Bazen soruşturmalarda sadece bir güvenlik görevlisi görevlendirilebiliyor. Elbette bu kötü görünmemize neden oluyor. Tek ihtiyacımız daha fazla personeldir” şeklinde konuştu.

“Yapısal bir çözüm çabası içindeyiz”

Gazetenin bu haberine karşılık olarak İçişleri Bakanı Jambon şunu söyledi: ”Danışmanlık firması tarafından yapılan ve henüz tamamlanan incelemelere dayanarak birimlerin güçlendirilmesi ve takviye edilmesi sürecini hızlandırmaya ve iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda yapısal bir çözüm çabası içindeyiz. Bu çerçevede yakın bir zamanda konu ile ilgili bir iş günü düzenlenleyeceğiz”.

“Personel alımı için gerekli bütçe hazır”

çişleri bakanlığı sözcüsü ise:”Güvenlik güçlerimiz, acil olarak bilgisayar ve iletişim alanında uzman arayışındadır . Ama yine de zorlukları aşmaya çalışıyoruz” dedi. Sözcü; yeni personel alımı için gerekli bütçenin hazır olduğunu, güvenlik güçlerinin, Brüksel’de 19-20 Aralık’ta düzenlenecek olan Kaos ve Güvenlik Alanında İş Fırsatları Fuarı çerçevesinde hazırlamış olduğu kampanyaya benzer birçok kampanya hazırlığında olduğunu da ekledi.