Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belçikalı DEAŞ mensubu Irak’ta yargılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika uyruklu DEAŞ militanı Tarık Gideon’un Irak’taki duruşması duruşmaya Beşlçi diplomatik temsilcisinin katılamaması sebebiyle ertelendi.

AFP’nin haberine göre Irak Bağdat Merkezi Ceza Mahkemesi, sanığın yanında herhangi bir diplomatik temsilcinin bulunmaması nedeniyle Belçikalı Gideon’un duruşmasını 22 Mayıs’a erteledi.

1988 doğumlu Tarık Gideon, 2014 yılında DEAŞ saflarında yerini aldı.

Son duruşmada Gideon, siyah renkli bir mahkûm kıyafeti içinde, saçını ve sakalını tıraş etmiş bir halde kameraların karşısına çıkarıldı.

‘DEAŞ terör örgütüne bağlılığı ve birçok saldırıya katılması’ iddiasıyla yargılanan Gideon, 22 Ağustos 2017’de Irak ordusu tarafından tutuklanmıştı.

Gideon hakim karşısında yaptığı savunmasında şöyle dedi:

“Ben katil değilim. DEAŞ’ta herkesi iyileştiren bir tıbbi müfrezenin komutanıyım. Musul’da bir cumhuriyet hastanesinde çalıştım. Mukhul ve Baiji’deki seyyar hastanelerde de çalıştım. Özür diliyorum; bu kadar ileri bir noktaya gelmeyi ben de istemedim. Yanlış yola girdim. Hepinize hayırlar dilerim.”

Gideon, mahkemeye yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’de, ayrıca Tikrit, Ninova ve Ramadi’de de bulunduğunu söyledi.
Gideon ayrıca, yaşları 8 ila 13 arasında değişen 60’dan fazla çocuğun eğitiminden sorumluydu.

Fas asıllı Belçika vatandaşı Gideon, Fransa’ya karşı grev çağrısı yaparak Avrupa için bir kabus haline gelmişti. Öyle ki, Avrupa kamuoyunda 13 Kasım 2015’te Fransa’da Paris saldırılarının planlayıcısı Abdülhamid Aboud’a gönderme yapılarak, Gideon’a “Yeni Aboud” adı takılmıştı.

DEAŞ propaganda videosunda neden yer aldığı sorusu hakkında da Gideon, “Konuşma bana ait değil. DEAŞ liderlerinden biri bu videoyu çekmemi istedi” şeklinde savunma yaptı.

Gideon, Irak’a 2015 Haziranında Türkiye sınırından giriş yaptığını söyledi. Ayrıca Süreyya adlı bir Fransız vatandaşı ile evli olduğunu, çocuklarının ve eşinin alıkonulduğunu sözlerine de ekledi. Hakim’in “Suçlu musun yoksa masum musun?” sorusuna ise Gideon, “Ben masumum” şeklinde cevap verdi. Mahkeme 22 Mayıs’a ertelendi.

Adli bir kaynaktan gelen açıklama ise şöyle:

“Belçikalı diplomatik bir temsilci olmadığı için mahkeme ertelendi. Irak’ın misyonuna devam etmesi için ise, Belçikalı temsilci çağrısında bulunduk.”

Belçika, Irak’taki büyükelçiliğini 1990’da kapatmış, elçiliğine Ürdün üzerinden devam etme kararı almıştı.

AFP’ye göre ise, Bağdat Mahkemesi’de bu senenin başlangıcından beri, 300 DEAŞ mensubu mahkum edildi.