Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belsem Uluslararası Sağlık Örgütü, Yemen’de kalp ameliyatına başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belsem Uluslararası Sağlık Örgütü’ne bağlı 8 deneyimli Cerrahi Uzman, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonuna (Arap Koalisyonu) ait bir uçakla, Hadramut bölgesinin başkenti Mukalla kentine ulaştı. Doktorlar, burada açık kalp ameliyatlarının yanı sıra çeşitli cerrahi operasyonlar gerçekleştirerek ülkedeki vatandaşların yaralarını saracak.

Konuya ilişkin olarak Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Belsem Uluslararası Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İmad Buhari, zor günler geçiren ülkeye gelerek, Yemen halkına sevgi ve barış mesajı gönderdiklerini söylerken bu faaliyetlerinin aynı zamanda örgütün genel faaliyetleriyle de uyuştuğunu ifade etti.

Mukalla’ya gelen Dr. İmad Buhari başkanlığındaki doktor heyeti, kentte bulunan bir sağlık merkezine yerleşerek bölgede cerrahi operasyona ihtiyaç duyan yüzlerce kişiye gerekli sağlık hizmetini sunmak için hazırlıklara başladı. Ekip kısa bir süre sonra 20’li yaşlarda bir gence başarılı bir açık kalp ameliyatı yaptı.

“Sloganımız hasta ve şeffaflık”

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Dr. Buhari, Belsem Uluslararası Sağlık Örgütü’nün bir Suudi Arabistan kurumu olarak kurulduğunu ancak örgüte çeşitli milletlerden birçok doktorun katıldığına vurgu yaparak “Sloganımız; Öncelikle hasta ve şeffaflık. Bununla birlikte uluslararası yardımlaşmayla ile işimizi profesyonel olarak yapıyoruz. Hadramut’ta 10 açık kalp ameliyatı gerçekleştirmeyi ve kalp rahatsızlığı olan yaşlı hastalara da tıbbi araçlar takmayı hedefliyoruz” dedi.

Bütün destek Arap Koalisyonundan

Buhari ayrıca, Belsem ekibinin Yemen’de üstlendiği görevin insani bir görev olduğunu ve Yemen halkına barış ve sevgi mesajı göndermek istediklerini ifade ederek, ihtiyaç duydukları bütün lojistik desteğin Arap Koalisyonu tarafından sağlandığını sözlerine ekledi.

Hadramut Valisi General Farac Salimin el-Bahsani ise bölgenin içinden geçtiği zor dönemde Belsem ekibinin bölgeye gelerek cerrahi hizmet sağlamasının ekip üyelerinin cesaretini ve muhtaçlara yardım arzularını ortaya koyduğunu söyledi.

Belsem ekibini karşılayan Vali el-Bahsemi, ekip üyelerine yaptığı konuşmada, “Sizi Ramazan ayı gibi özel bir zamanda Hadramut’ta karşılamak bizim için tarihi bir andır” dedi.

Yemenlilere umut oldu

Belsem tarafından Yemen’de gerçekleştirilen faaliyetlere dair bilgi veren Emrad adlı bir hayır kurumunun kurucusu Muhammed Başaib, Belsem’e bağlı doktorların birçok Yemenliyi hayata döndürdüğüne işaret etti. Mukalla kentinde Belsem’e bağlı olarak “Hayat Nabzı” adlı bir yardım kurulduğunu belirterek, Belsem doktorlarının bölgede 2 bin 450 kalp hastalığı tedavisi ve 200 açık kalp ameliyatı gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.