Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Belucistan’da bombalı saldırı: 8 asker öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan hükümet yetkilisi, ülkenin güneybatısında bulunan Belucistan eyaletinde cadde kenarına bırakılan bombanın patlaması sonucu 8 askerin öldüğünü açıkladı. Bu saldırı birkaç gün içerisinde bölgede gerçekleşen ikinci bombalı saldırı oldu.

Patlama, Belucistan’ın yönetim merkezi olan Ketta’ya 160 km uzaklıktaki Harnai beldesinde gece geç saatlerde meydana geldi.

Üç gün önce motosikletli bir intihar bombacısının askeri aracı hedef alan saldırısı sonucu 8 asker, 7 sivil hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı Belucistan Kurtuluş Ordusu üstlendi.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kamer Cavid Becva, saldırının Pakistan’ın bağımsızlığının 70. yıldönümü kutlamalarını sabote etmek için gerçekleştirildiğini söyledi. Becva, Twitter’daki askeri hesap üzerinden yayınladığı açıklamasında, “Hiçbir provokasyon bizi yıldıramaz” dedi.

Belucistan’daki ayrılıkçı grup gerillaları bölgedeki zengin gaz yataklarından büyük pay istedikleri için yıllardır merkezi hükümet ile savaş halindeler.

Belucistan, İran ve Afganistan ile sınırları olan ve geçtiğimiz yıllarda bir dizi saldırı ile sarsılan bir bölge ve aralarında DEAŞ terör örgütünün de bulunduğu radikallerin bulunması bölgede giderek büyüyen bir korkunun oluşmasına sebep oldu.