Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berham Salih’i, KYB’ye döndürme çabaları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKYB) Berham Salih liderliğindeki Demokrasi ve Adalet Koalisyonu partisinin önde gelen 5 ismi ortak bildiri yayınladı. Bildiride Salih’in partinin kuruluş felsefesine uymadığını bu nedenle partinin büyük oy kaybettiği belirtildi. Irak’ta gerçekleşen son parlamento seçimlerinde tüm beklentilerin aksine koalisyon sadece iki sandalye kazanmıştı. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Salih’i partiye katma çalışmaları devam ediyor.

5 lider, partinin başlangıçta bölgedeki siyasi partilerin ekonomik kaynaklardaki tekelciliğini sona erdirmek ve kurumsal bir sistem inşa etmeyi amaçlayan ilkeler üzerine kurulduğunu söyledi. Ancak parti lideri baştan itibaren partideki liderlik merkezlerinin görüş ve gözlemlerini icra etmeyi reddettiğini, bu nedenle parti son seçimlerde büyük başarısızlığa uğradığını ifade ettiler. Liderlerin açıklamasına göre Berham Salih, amaç ve hedeflerine ulaşmak için partiyi bir araç olarak kullandı.

Açıklamada, KYB kurucu lideri Celal Talabani’nin çocukları Pavel ve Kubad Talabani’nin söylemleri Berham Salih’in partiye geri döndürülme çabaları ile örtüşüyor.

Salih’in ön şartı İran

Güvenilir bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, dün gece Salih ve Talabani’ler arasında geç saatlere kadar süren görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin neticesinde Salih’in partiye dönmeye ikna edildiği bilgisi yer alıyor. Kaynak aynı zamanda Salih’in partiye geçişi için bir ön koşul sunduğunu belirtti. Koşulda İran isteği ön sırada yer alıyor.

KYB Başkanlık Konseyi üyesi Adnan Hama Mina, oluşturulan komisyonun, Demokrasi ve Adalet İttifakı ile müzakere etmekle görevli olduğunu söyledi. Medyada yer alan haberlere göre iki parti arasında yeniden bütünleşme gerçekleşecek.

Şark’ul Avsat tarafından edinilen bilgiye göre, iki partinin tekrar bir çatı altında birleşmek istemesinde ki amacın sadece birlik ve ittifak olmadığı aynı zamanda grupların çıkarlarını korumak ve bütüncül bir politikanın oluşturulması için gerekliği olduğu belirtildi. Bu kapsamda iki taraf arasında önemli ilerlemelerin kaydedildiği öğrenildi

Hama Mina birliğin liderliğiyle ilgili şunları söyledi. İran İslam Cumhuriyeti ile Ulusal Birlik arasında ilişki oldukça iyidir. Aramızdaki ilişkiler karşılıklı saygı temeline dayalı olup İran’ın üzerimize baskı kurduğuna dair söylentiler tamamen asılsızdır. Tahran, Ulusal Birliğin gösterdiği adayı destekliyor ve herhangi bir aday için bize baskı yapmıyor. Bu konuda birlik liderliğin kararına saygı duyuyor.

Tarafların konuyla ilgili anlaşmaya varamama durumunda Cumhurbaşkanının pozisyonu en muhtemel aday ile sınırlandırılacak. Muhtemel aday ise KYB Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar.